Hatay Sınav Kolejinden ‘Ulusal Forum’

ÖZKAN BAKKAYLI

21-24 Şubat 2020 tarihi arasında düzenlenen Hatay Sınav Koleji Ulusal Forum’u, Aziz Sancar Konferans salonunda, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İl Milli Eğitim Müdür vekili Fahrettin Över, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Gülistan ve HASİAD Başkanı Gökhan Alkan katıldı.

Okul Kurucusu Zeynel Paşa, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“2019-2020 eğitim öğretim yılı etkinlikleri çerçevesinde, dünyanın önde gelen en entelektüel etkinliği olarak kabul edilen 100 yıllık geçmişi olan Avrupa Gençlik Parlamentosunu tanıtmak, ülkemizin gündemini araştırmalarını sağlamak ve okullar ile öğrenciler arasında iletişimi güçlendirmek ve öğrencilerin sözlü anlatım becerilerini geliştirmek amacıyla Hatay Sınav Koleji Ulusal Forumu 4 gün süren 8 farklı gündeme dayalı yine bizler ve öğrencilerimiz tarafından büyük bir özenle yazılıp düzenlenmiş olan gündem maddelerinin tartışıldığı her komitede 10 ar delegenin 3 gün boyunca tartıştığı konuların bir çözüm taslağında toplanması ve bu, taslağın konferansın 4. Günü tüm komitelerden gelen komite başkanları, gazeteciler ve delegelerin önünde oylanmasıyla genel kuruldan geçirilmesi veya kalmasına dayanan bir konferans türüdür. Hatay da düzenlenen bu forum, takım kurma çalışmaları, komite çalışmaları, genel kurul aşamalarını içerecektir. Her komitenin kendi konusu olacaktır.

Hatay Sınav Koleji’nin, bu yıl ilkini düzenlediği Konferansın amacı, ülkemizin her bölgesindeki lise öğrencilerinin, ülke gündemi hakkında farkındalıklarını arttırıp bu konularda araştırma yapmalarını sağlamak, öğrencilerin kendini ifade etme becerilerini geliştirmek ve ülkemizin sorunlarının tarafsız, saygılı bir biçimde tartışmaya açılabileceği bir ortam yaratmaktır. Türkiye’nin dört bir yanından Hatay’a gelen katılımcılar ülkenin ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sorunlarına çözüm önerileri getireceklerdir” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube