HATAY Türkiye’nin ayrılmaz bir parçasıdır

Hatay’ın ana vatana katılışının 80. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı…

GÜLŞAH DÖNMEZ

23 Temmuz 2019 Salı günü saat 09.30’da gerçekleşen törende ilk olarak 23 Temmuz Hatay’ın ana vatana katılışının 80. yıl dönümü vesilesiyle Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerini konuldu. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’ın ana vatana katılışının yıl dönümü vesilesi ile gönderdiği mesaj okunmasıyla devam etti.

Tören, aynı gün Antakya Şehitliği’nde Şehitler Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile devam etti. Saygı atışının ardından Şehitlik Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz, Hatay’ın ana vatana katılışının 80. yıl dönümü vesilesiyle huzurunuzdayız. Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olan Hatay halkının bağımsızlık tutkusuyla başlayan ve büyük bir inanç, sabır ve kararlılıkla süren mücadelesi; Büyük Önder Atatürk’ün Hatay’ı “şahsi meselemdir” diyerek sahiplenişi ve bizzat yürüttüğü barışçıl ve akılcı politikayla zaferle sonuçlanmıştır. Türkiye’nin tarihinde de siyasi ve diplomatik bir başarı olarak önemli bir yere sahip olan Hatay’ın ana vatana katılması, millet olmayı devlet olmaya yeğleyen vefalı Hataylıların, birlik ve beraberlik içerisinde, vatan ve millet sevgisinden aldıkları güç ve inançla giriştikleri mücadele sonucunda gerçekleşmiştir.

Aziz Şehitlerimiz,

Bizlere vatan toprağı olarak bıraktığınız emanetinizin değerini bilerek onu sizler gibi canımız pahasına koruma ve bizden sonraki nesillere ulaştırma azmi ve gayreti içindeyiz. Hatay’ın ana vatana katılmasını sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Tayfur Sökmen ve arkadaşları olmak üzere; çalışan, mücadele eden herkesi ve siz aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.” dedi.

Programın devamında Vali Doğan, il protokolü ile birlikte Şehitliği gezerek şehit kabirlerine karanfiller bıraktı ve şehit yakınları ile sohbet etti. Milletimizin birliği, devletimizin bekası için hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ruhu için Kuran-ı Kerim okunması ve şehitlerimizin ruhuna dualar edilmesinin ardından şehitlikteki program sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube