Hatay Valiliği’nden çifte genelge!

SABAHATTİN ATASOY

Hatay Valiliği tarafından mal veya hizmet sunan işletmeler ile taksi şoförlerini yakından ilgilendiren iki genelge yayımlandı. 4 no’lu genelgede, ilimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı ifade edildi.

Kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaşların mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla şu hususlar üzerinde duruldu.

“İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatları yükseltilmeyecek.

Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak.

Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak.

Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak.

Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edilecek”

İlçelerde emre aykırı hareket edenler hakkında Hatay Valiliği İmza Yetkileri Yönergesinin 11. maddesinin (m) fıkrası uyarınca Kaymakamlarca idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

TAKSİ ŞOFÖRLERİNE UYARI!

Vatandaşların şikayetlerine dayandırılarak, Hatay’da bazı ticari taksi şoförlerinin; kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı, özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergâhını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmada imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğu saptandı. Bu itibarla; kamu düzeninin korunması, vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförleri şu kararlar alındı.

“Mesafe ayırmaksızın yolcu alınacak. Olumsuz hava koşulları veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolculara zorluk çıkarılmayacak. Ödeme konusunda sorun çıkarılmamak. Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergâhını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmeyecek. Araçlar bakımsız ve kirli olmayacak. Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek. Araç içerisinde sigara içilmeyecek. Araçta pazarlık usulü yolcu taşınmayacak ve alkollü iken araç kullanılmayacak”

Bu kuralları ihlal eden şoförler hakkında kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtalarının yetkili olduğu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli/idari işlemler yapılarak gerekli idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube