Hatay yüzde 54’ten yüzde 35’e indi ama..

ALİ YOLCU

18 Kasım ‘Antibiyotik Farkındalık Günü’ çerçevesinde Gazetemiz Haber Müdürü Ali Yolcu’nun sorularını yanıtlayan MKÜ Öğretim Üyelerinden Dr. Mehmet Çabalak, gereksiz yere antibiyotik kullanımının zararları üzerinde durdu.

Tüm dünyada sorun haline gelen gereksiz Antibiyotik kullanımının büyük bir sağlık sorunu haline geldiğini aktaran Dr. Çabalak, Türkiye’de aile doktorları tarafından hastalara yazılan reçetelerin yüzde 30’nun antibiyotik içeren reçeteler olduğuna bu rakamın Hatay’da ise yüzde 35 dolaylarında olduğunu dile getirdi.

2017 yılına kadar Hatay’da aile hekimleri tarafından yazılan reçetelerin yüzde 54 oranında antibiyotik içerdiğine değinen MKÜ Öğretim üyelerinden Dr. Mehmet Çabalak, gerçekleştirilen eğitimler ve anne, babaların giderek bu alanda bilinçlendirilmesi ve bilinçlenmeleri sayesinde bu rakamın 2017 yılı için yüzde 35’lere çekildiğini belirtti.

Hatay’da antibiyotik kullanımının alınan tüm önlemlere rağmen yine de Türkiye ortalamasının biraz daha üstünde olduğuna dikkat çeken Dr. Çabalak, rakamın yüzde 20’ler seviyesine indirilmesi için gösterilen çabadan söz etti.

DOKTOR REÇETESİ OLMADAN ASLA

Gerek dünyanın gerekse Avrupa ülkelerinin kişi başına düşen antibiyotik miktarı açısından Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını hatırlatarak açıklamasını sürdüren Dr. Mehmet Çabalak, şöyle devam etti: “Türkiye’de toplam ilaç harcamalarının yüzde 35 kadarını antibiyotik içeren ilaçlar oluşturuyor. Bunun nedenleri arasında ise geçmişte toplumun kontrolsüz antibiyotik kullanımının zararları yönünden yeterince biliçlendirilmemesi ve ilaca kolayca ulaşılabilmesi yer alıyordu. Ancak alınan önlemler sonrasında ciddi bir düşüş yakaladık” dedi.

Çabalak, antibiyotik içeren ilaçların mutlaka doktor önerisi ile kullanılmasının gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Antibiyotik hastaların doktor reçetesi olmadan kendi kendilerine kullanmaya başlayacakları bir ilaç türü değildir. Ayrıca Antibiyotikler ‘Ateş düşürücü, ağrı kesici’ türü ilaç grubuna da girmiyor” dedi.

ÖNERİLEN SÜRE DE KULLANIM

Yanlış antibiyotik kullanımının alerjik reaksiyonlar oluşturabileceği gibi Karaciğer fonksiyonlarını bozabileceğini yanı sıra Böbrek yetmezliği yaptığını, ishale yol açabildiğini ve obeziteye neden olabileceği gibi bağırsak sistemine de hasar verebileceğini belirten Dr. Çabalak “Hekiminiz önermediyse kendiniz gelişigüzel kullanmayın. Örneğin soğuk algınlığı ve grip gibi viral hastalıklarda antibiyotikler etkili olmuyor. Bir yakınınızın aynı belirtilerde kullandığı, sağlık problemine iyi geldiği için antibiyotiğe başvurmayın. Hekiminizin önerdiği dozun tamamını, önerilen sürede kullanın. Örneğin doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre almayın veya kendinizi daha iyi hissettiğiniz için yarıda kesmeyin. Tedaviye ara verilmesi veya doz atlanması bakterilerin direnç geliştirmesine yol açıyor. Bunun sonucunda tedavi başarısızlığa uğruyor ve hastalık tekrarlıyor” tavsiyelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube