Hatay zurnanın son deliğidir!

Haftanın bazı günlerinde Çarşı Pazar dolaşıyorum. İşyerlerini ziyaret ederek işletmecilerle sohbet ediyorum. Bazı zaman ziyaret ettiğimiz işyeri bir fabrika ve sohbet ettiğimiz isim bir işadamı olabiliyor. Bazen de esnaf düzeyinde ziyaretler yaparak esnafımızla sohbet ediyoruz.

İşçi, memur kesimi ile her an birlikte olduğumuz için onları özel ziyarete hacet kalmıyor.

İş dalları, sıfatları, yaşları ve kariyerleri farklı olan bu insanların ortak iki tarafları var. Birincisi birlikte yaşadığımız şehir Hatay ve Hataylı olmak ikincisi ise işsizlik ve daralan ekonomi ile gelen iflaslar!

*

Kim ne kadar farkında bilmiyorum ancak Hatay’da işsizliğin ulaştığı boyut ne yazık ki tartışılmaktan bile uzak. Öyle ya biten, tükenen bir şeyin ardından kim ve neyi tartışacak? Herkeste karamsarlık havası en üst perdeden yaşanıyor. İşçi çıkaran işadamları, siftahsız kepenk kapatan esnaf ve ay sonunu getirmekte oldukça zorlanan işçi ve memur kesimi. Herkes ama herkes durumundan şikâyetçi..

Damada göre Tünelin ucunda ışık olsa da Hatay ve Hataylılar için tünel dahi gözükmemektedir.

Hatay Suriyelilerin yoğun olarak Hatay’a gelmeye başladığı 2013 yılından bu yana bunları yaşıyor. Ekonomik krizle birlikte de 2 yıldan bu yana en alasını yaşıyor.

*

Beyler Hatay Türkiye’nin en uç noktasında yer alıyor. Zurnanın son deliğidir. Buraya zorunlu olmadığı sürece kimse gelmez. Gelmez çünkü yol üstü değildir. Dolayısıyla kendi yağı ile kavrulmaktadır. Burada esnaf, işadamları, işçisi, memuru birbirleriyle dayanışarak ayakta kalmaktadır. Bu gerçeği yıkan bir ihracat vardı o da 2011 yılından bu yana Suriye kaynaklı yediği darbelerle can çekişiyor.

Ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama Hatay’da birçok işadamı artık çalışamayacak duruma geldi. İnşaat sektörü durdu, Otomotiv sektörü durdu, küçük tamircilerden oluşan sanayi durdu, beyaz eşya durdu, bakkalı, manavı durdu…

Piyasada nakit para sorunu var.

Kimse bir şey satamıyor çünkü alan yok!

Ödemeler gecikiyor!

Üretenler ise devletin ağır vergi yükü ve yaptırımları altında birer birer çöküyor!

Kimse bana diğer illeri örnek göstererek ‘hepsi böyle’ demesin. Çünkü yaşadıkları durum bu değil. Onlar yol üstündeler biz ise her tarafına Suriyeliler yapışmış bir zurna da son deliğiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube