Hatay’a menba kalitesinde içmesuyu vereceğiz!

BÜLENT KAVUK

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Hatay’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Hatay ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

İSKENDERUN’UN İÇMESUYU PROBLEMİNİ KÖKTEN ÇÖZDÜK

İskenderun ve 7 beldeye inşa ettikleri 30 km’lik isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi ile menba kalitesinde içmesuyu sağladıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’Hatay şehir merkezi, Samandağ ilçe merkezi ve 16 mahalleye geçen yıl hizmete aldığımız Büyük Karaçay Barajı ile 35,32 milyon m³ menba kalitesinde içmesuyu sağlayacağız.

Büyük Karaçay Barajı’ndan alacağımız suyu inşa etmekte olduğumuz 94 km’lik isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi ile şehre ileterek Hatay’ın 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyacını karşılayacağız. İçmesuyu arıtma tesisini bu yılsonunda tamamlıyoruz. İnşaat çalışmalarına devam ettiğimiz İsale hattını da 2020 yılı başlarında tamamlamayı hedefliyoruz.’dedi.

Hatay’a 5 Baraj ve 3 Gölet İnşa Ettik

Hatay’ın hasretle beklediği baraj ve göletleri bir bir hizmete aldıklarını belirten Genel Müdür Aydın,’ Son 16 yılda tamamladığımız 5 baraj ve 3 gölet ile vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük. Özellikle Hatay’ın içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan Büyük Karaçay Barajı hizmete aldığımız barajların en önemlilerinden biridir. Baraj 105 metre yüksekliği ile ülkemizin sayılı barajlarından biridir. Su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Hatay’da kalkınmayı hızlandıracak, il’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 4 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz.

Bu barajlardan bir tanesi takriben yarım milyar m3 su biriktirme hacmine sahip olan ve 584.640 dekar gibi çok önemli bir genişlikte münbit araziyi sulayacak olan Reyhanlı Barajıdır. Baraj sağlayacağı sulama ile bölgede gıda üretiminin artmasını ve Hatay’ın gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Reyhanlı Barajının inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

HATAY DA BÜTÜN ARAZİLERİ SULAYACAĞIZ

Son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri ile 81.530 dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, Hatay’da ziraatı bir adım daha ileri taşıdıklarını ve çiftçilere yıllık 61 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladıklarını vurgulayan Aydın, ’Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleri ile 137.110 dekar münbit arazinin daha sulamaya açılacağını belitti.

TOPRAĞIMIZI KORUDUK

Son 16 yılda Hatay ve ilçelerinde inşa ettikleri 76 adet taşkın koruma tesisi ile; Hatay şehir merkezi, 71 meskûn mahal ve 2.204 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduklarını da açıklayan Aydın, ’Hatay’ın dört bir yanında inşaatı devam eden 10 adet daha taşkın koruma tesisi bulunmaktadır. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube