Hatay’da Belediye hizmetleri yetersiz!

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu Hatay’da ki Yerel Yönetimlerin yetersizliği ile ilgili vatandaşlarla hem fikir oldular

VEYSEL SAVAŞ

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ‘Hatay 2018-2023 Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalıştayında konuşan Vali Doğan, konuşmasının bir bölümünde de Hatay’da Belediyeciliğin ne denli zayıf olduğunu ortaya koyan cümleler kurdu.

Vali Doğan, “Çalışma gruplarının gündeme getirdiği sorunların neredeyse tamamına yakını Belediyelerin yerine getirmesi gereken hususlardır. Belediyeler karar mekanizmaları olduğu için uygulayıcı olmaları gerekir. Ancak olmuyor. Bu Hatay’da yok” dedi.

Örnek olarak Asi Nehrini gösteren Vali Doğan “ilk defa duydum; Asi de fare oluyor dediler. Bu akla ziyan bir şey, şehrin göbeğinde böyle bir şey varsa ve birileri hala bunun tedbirini almadıysa, kimsede bundan rahatsızlık duymuyorsa bu ciddi bir sorundur. Turizm iddiası ile yola çıkıp da böyle bir şeyle karşılaşıyorsanız, bu sizin zafiyetinizi gösterir. Şehrin içerisinden nehir geçen deniz geçen çok az sayıda şehir var. Şehrin bir ucundan öbür ucuna kadar giden dünyanın en güzel nehirlerinden biri var. Biz bu nehri insanların hizmetine sunamıyorsak, insanlar bunun kokusundan rahatsız oluyorsa burada düşünmemiz gereken bir nokta var demektir” dedi.

188 DEĞİL 88 BİN OLSA NE YAZAR?

Vali Doğan açıklamasının son bölümünde Büyükşehir ve ilçe belediyelerine seslenerek deniz plajlarında yapılması gereken düzenlemelerle ilgili konuştu.

Hatay’ın 188 kilometrelik bir plaja sahip olduğunu hatırlatarak şu eleştirileri getirdi: “Halk plajı ile ilgili husus yine Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin yapması gereken husus. Deniz turizmi diyoruz, 188 km plajımız var diyoruz. İnsanlar bu denize girip dinlenemedikleri sürece istersen 88.000 km plajın olsun bir anlamı yok. Bizim de Arsuz’da Valiliğin kampı var. Biz oraya bir dalgakıran yaparak en azından o kısma gelen misafirlerimizi rahat etmesi açısından çalışma yapıyoruz. Halk plajlarının olduğu yerlere bu dalgakıranlar yapılarak, insanların denizdin istifade etmesi sağlanabilir” dedi.

Aynı etkinlikte konuşan bir diğer isim Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu’da Vali Doğan’ın kurduğu cümlelere benzer cümleler kurdu ve konuşmasında görevlerini yerine getirmediklerinden vatandaşlarında eleştirdiği Belediye yönetimlerine yüklendi.

VALİ ADINA SORUNU ARAŞTIRACAĞIZ

Hatay’ın sorunlarının konuşulduğu etkinlikte HBB ve ilçe Kaymakamlıkları ve İlçe Belediyelerinden çıkan sonuçları değerlendiren bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, “Hazırlanan bir önceki turizm eylem planında da görüldüğü gibi yapılması gereken işlemlerin birçoğunun yerel yönetimler tarafından yerine getirilmediğini veya getirilemediğini görüyoruz. Özellikle Çalıştay aşamasında da kurulları temsilde eksiklerin olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz. Bu bir iletişimsizlik sorunu da olabilir veya işi sahiplenme noktasında sıkıntı olabilir. Bunun araştırılması gerekmektedir. Sayın Valim izninizle sizin adınıza bunu araştıracağız” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube