Hatay’da her 100 kişiden 28’i Suriyeli

SABAHATTİN ATASOY

Ağustos 2018ayı sonu itibariyle Hatay’da bulunan Suriyeli sayısı 442 bin 91 olarak açıklandı. İstanbul ve Şanlıurfa’dan en fazla Suriyeli nüfus barındıran üçüncü şehir olan Hatay’da, Suriyeliler gerçeği de yerel yönetimlerin gözettiği bir husus olarak dikkat çekiyor. Suriyeli nüfusunun toplam kent nüfusunun yüzde 28’ini oluşturduğu bir ortamda yerel yönetimlerin de vatandaşlara yönelik uyarılarını içeren tabelaların Türkçe’nin yanı sıra Arapça diliyle de yazıldığı görülüyor. Bu durumun bir örneğine de İskenderun kent merkezinde uyulması gereken kuralları anlatan uyarı levhalarında rastlandı. İskenderun Belediyesi tarafından çok sayıda bölgeye yerleştirilen “Sahil bölgesinde mangal, semaver, nargile yakmak yasaktır”  yazılı tabelanın, kentteki Suriyeli nüfus da göz önünde bulundurularak Arapça diliyle de yazılmış olması dikkat çekiyor.

HATAY YÜZDE 28, KOMŞU KİLİS YÜZDE 95!

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Ağustos 2018 itibariyle Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli mülteci verileri açıklandı. Buna göre,  Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı bir önceki aya göre 731 kişi artarak toplam 3 milyon 552 bin 303 kişiye yükseldi.  Suriyeli mültecilerin 1 milyon 926 bin 67’si erkeklerden, 1 milyon 626 bin 236’sı ise kadınlardan oluşuyor.

İllere göre en fazla Suriyeli 563 bin 963 kişi ile İstanbul’da bulunuyor. Urfa 469 bin 215 ile ikinci, Hatay ise 442 bin 91 kişi ile üçüncü sırada yer alıyor. Hatay’daki Suriyelilerin toplam nüfusa oranı yüzde 28 olarak açıklandı. Kilis ise nüfusuna oranla en fazla Suriyeli kişiyi barındıran şehir olarak dikkat çekiyor. 129 bin 993 Suriyelinin yaşadığı Kilis’te, Suriyeliler toplam kent nüfusunun yüzde 95’ini oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube