Hatay’da tablo bu!

Her 100 liralık kredinin 93 lirası takibe düştü. Sorunun daha da büyümesinden korkuluyor..

VEYSEL SAVAŞ

Bankacılık Devlet Denetleme Düzenleme Kurumu verileri açıkladı. Bu verilere göre inşaat sektöründe illerde kredilerin takibe düşme oranının 20 kattan daha fazla artış gösterdiği ortaya çıktı.

Özellikle Hatay ilinde durumun daha da vahim olduğunun altını özellikle çizen milletvekili Suzan Şahin, “İnşaat sektöründe bazı illerde kredilerin takibe düşme oranı 20 kattan fazla artmıştır. Ancak takibe düşen konut kredisi oranının %2348 ile en çok arttığı il Hatay olmuştur. Hatay bu oranla konut sektörünün en yoğun olduğu İstanbul’u bile geride bırakmış, Hatay’da inşaat sektörüne verilen her 100 liralık kredinin 93’ü takibe düşmüştür. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, günü kurtarmak ve ekonomi iyiye gidiyor izlenimi vermek için uygulamaya soktuğu faiz düşürme hamlesi, sektörün içinde bulunduğu karamsar tabloya umut ışığı olamamıştır. Derhal konut alıcıları ve satıcıları için tapu, harç vb. vergilerin düşürülmesi yönünde çalışmalar yapılarak sektör aktörlerine teşvik verilmeli, milletimizi perişan eden ekonomik krizin olumsuz etkileri hafifletilmelidir.. İnşaat sektörünün rantı uğruna ülkeyi beton yığınlarına mahkûm edenler, ekonomide gelinen son noktada iflas eden müteahhitleri ve azalan rantı görünce sektörü ölüme mi terk etti acaba?” ifadesinde bulundu.

ÖZEL BİR ÖNLEM ALACAKMISINIZ?

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sorduğu sorular ise şu şekilde;

Hem konut alıcıları hem de konut satıcıları açısından yaşanan borç artışının nedeni nedir?

Müteahhitlerin takibe düşen kredi oranının %2348 arttığı Hatay ili için özel bir önlem alınacak mıdır? Alınacak ise bu tedbirler nelerdir?

İnşaat sektöründe konut alıcıları ve müteahhitlerin borçlarının azaltılması ve kredilerin geri ödemesinin kolaylaştırılması konusunda bir çalışmanız var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir?

İnşaat sektörünün yaşadığı borç krizinin çözülmesi için faizlerin düşürülmesi dışında başka önlemler alınacak mıdır? Alınacak ise bu önlemler nelerdir? Bu önlemler hangi hedeflere yönelik olacaktır? İnşaat sektöründeki borç krizinin çözülmesi adına bakanlığınızın kısa, orta, uzun vadede beklentileri nelerdir?

Konut alıcıları ve satıcıları için tapu, harç vb. vergilerin düşürülmesi yönünde çalışmanız olacak mıdır? Olacak ise bu çalışmalar ne zaman hata geçirilecektir?

İnşaat sektörüne yönelik teşvik verilmesi düşünülmekte midir?

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube