Hatay’dan yurt dışına el yapımı bıçak satıyorlar

AA

Antakyalı iki kardeş, babalarından devraldıkları el işi üretim yapan bıçak dükkanını büyüterek, geleneksel yöntemlerle sürdürdükleri mesleklerinde Orta Doğu pazarına açılmayı başardı. Babalarından kalan bıçak dükkanını genişleterek, ürünlere kalite ve estetik katan Necati ve Necmi Mazmanoğlu kardeşler, Mısır, Katar ve Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok Orta Doğu ülkesine el yapımı bıçak, kebap şişi, paslanmaz zırh, döner bıçakları ve et kıyma makinesi pazarlıyor. Yurt dışına aylık 3 bin el yapımı bıçak, 10 bin kebap şişi ve 2 bine yakın diğer kesici aletlerle et kıyma makinesi satan Mazmanoğlu kardeşler, babalarından devraldıkları işi sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

Necati Mazmanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bıçakçı Naim Usta” olarak bilinen babasının tarihi Uzun Çarşı’daki dükkanında, yıllarca el emeği ile bıçak yaptığını söyledi.

Kardeşi Necmi ile mesleğin inceliklerini küçük yaşlardan itibaren bizzat çalışarak öğrendiklerini anlatan Mazmanoğlu, 31 yıl önce babasının ölümü ile işin başına geçtiklerini belirtti. Teknolojiyle beraber artan fabrikasyon bıçakların, kendilerini etkilemediğini, birçok yerde el yapımı bıçakların tercih edildiğini ifade eden Mazmanoğlu, “Bıçaklarımız el yapımıdır, hepsi paslanmaz çelikten imal ediliyor. Bıçak saplarını, portakal, limon ve mandalina ağaçlarından yapıyoruz.” dedi.

Mesleklerini çocuklarına da öğrettiklerini aktaran Mazmanoğlu, çocuklarının eğitim hayatına devam ettiğini ancak el yapımı bıçak üretme işine girmek istelerse, kardeşiyle birlikte gelecekte işlerini memnuniyetle onlara devredebileceklerini anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube