Hatay’ı unuttunuz!

VEYSEL SAVAŞ

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’ın ekonomik sorunlarının Türkiye’nin ekonomik sorunlarından daha derin olduğunu ve 2011 Suriye kriziyle başlayan krizin giderek derinleştiğini ileri sürdü.

Güzelmansur, TBMM’de şunları söyledi:

“Sizler Hatay’ı sınır il olarak gördünüz, sizler Hatay’ı unuttunuz. Teşvikte bile ayrımcılık yapıyorsunuz. Ötekileştiren bu tavrınız yüzünden yatırımcılar Hatay’dan kaçıyor. Tarımsal ihracatta ciddi düşüşler yaşanıyor. Narenciye, zeytin, pamuk üreticisinin, çiftçinin çığlıklarını duymamazlıktan geliyorsunuz. Kırsal kalkınma programlarından dâhi doğru yararlanamıyoruz, görmemezlikten geliyorsunuz. Hatay’da her yer insani yardımlaşma derneği tabelalarıyla dolu ama siz ‘Bu dernekleri araştıralım’ demiyorsunuz.”

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Konuşmasının son bölümünde ülkemizin ve Hatay’ın bu darboğazdan, ekonomik buhrandan çıkması için çözüm önerilerini sıralayan Güzelmansur, şunları kaydetti:

“Öncelikle ve acilen rant ekonomisi yerine üretim ekonomisi tercih edilmeli. İki, bölgesel teşvik yerine sektörel teşvik verilmeli. Üç, Kredi Garanti Fonu derhâl tekrar devreye sokulmalı. Dört, ihracatın artması için Orta Doğu’ya erişim kapısı olan Yayladağı Sınır Kapısı derhâl açılmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube