Hatay’ın geçen yıl yapmış olduğu ihracat Toplam 6 milyar dolar!

METİN DİNGİL

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi tarafından 6.’sı düzenlenen ‘Türk Arap İşadamları İstişare Toplantısı’nda Türk ve Arap iş dünyası temsilcileri bir araya geldi.

Anemon Otel’de gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Doğan, “İlki İstanbul’da gerçekleştirilen kaynaşma toplantısının 6.’sının Hatay ilimizde yapılması önemlidir. Şunu ifade etmek isterim ki doğru yerdesiniz. Hatay doğru bir tercih. Valilik olarak bu toplantıyı biz de çok önemsiyoruz. Burası Anadolu’yla Ortadoğu’nun birleştiği, medeniyet tarihinin yeşerdiği topraklar. Burası ticaretin, tarımın, sanayinin, turizmin şehri. Bu coğrafya gerçekten dünyanın en güzel coğrafyalarından bir tanesi. Burası medeniyetlerin beşiği. Biz bu topraklara 1000 yıl önce gelmişiz ve inşallah ta ebediyen yaşayacağız. Ben biraz Hatay’dan bahsetmek isterim. Hatay dünyanın en güzel körfezlerinden biri olan İskenderun körfezine sahip. Körfezimiz gerçekten ticari anlamda eşi benzeri olmayan körfezlerden. 11 tane limanı olan 200.000 tonluk gemilerin yük alıp, bırakabildiği sanayisiyle ticaretiyle gerçekten nadide bir lokasyon. Geçen yıl Hatay’ın yapmış olduğu ihracat yaklaşık 3 milyar dolar. Bizim gümrüklerimizden yapmış olduğumuz ihracatla birlikte toplam 6 milyar dolar. 2018 yılında Türkiye’nin 168 milyar dolar ihracat yaptığını hesaplarsak 81 il içerisinde ilimizin ihracattaki payının ne kadar büyük olduğu ortaya çıkmaktadır” dedi

Protokol konuşmaları ardından plaket töreninin yapıldığı program, toplu fotoğraf çekimi ve stantların gezilmesi ile sona erdi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube