Hatay’ın hazinesi; Arkeoloji Müzesi!

Köklü bir tarihe sahip ilimizin hazinesi konumundaki Hatay Arkeoloji Müzesi’nde canlılık ve yoğunluk yaşanırken, her geçen ziyaretçi sayısının artması dikkatlerden kaçmıyor..

BÜLENT KAVUK

Medeniyetler Kenti Hatay yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

Ortadoğu’da yaşanan iç savaş ve Suriye politikası başta Hatay olmak üzere tüm sınır kentlerini ekonomik anlamda çok kötü etkilemişti.

Son dönemde Hatayspor’un başarısının Türkiye’de ses getirmesi, ‘EXPO ve Gastronomi Şehri Hatay’ tanıtımları ilimizde az da olsa yeniden kıpırdanmaların başlamasını sağladı.

Köklü bir tarihe sahip ilimizin hazinesi konumundaki Hatay Arkeoloji Müzesi’nde canlılık ve yoğunluk yaşanırken, her geçen ziyaretçi sayısının artması dikkatlerden kaçmıyor.

Yerli ve yabancı turistler, Hatay Arkeoloji Müzesinin gezdikten sonra şehrimize olan hayranlıkları daha da artarak, “Hatay, dinlerin ve medeniyetlerin bin yıllardır beraber yaşadığı, oldukça zengin tarihi ve kültürel dokuya sahip şehirlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Hatay’ın bu tarihi dokusunu şehirde hala yaşamak mümkün. Şehrin çok daha eski dönemlerine tanıklık etmek ve paha biçilemez tarihi eserleri görmek için mutlaka herkesin Hatay Arkeoloji Müzesi’ni gezmesi ve görmesi gerekiyor” dediler.

Turistler, müze içerisinde eserlerin adeta tarihi bir hazine olduğunu ve Hatay’ın bu konuda çok şanslı bir il olduğuna dikkati çektiler.

TARİHİ ESERLER ZİYARETÇİLERİ BÜYÜLÜYOR

Hatay Arkeoloji Müzesinde uzun bir durgunluk dönemin ardından St. Pier Bayramı ile başlayan hareketlilik, hem yetkilileri, hem vatandaşları memnun ediyor.

Özellikle, Nisan, Mayıs ve Haziran döneminde yoğunluk yaşayan Hatay Arkeoloji Müzesi, binlerce ziyaretçiyi ağırladı.

Ziyaretçiler, mozaikler ve tarihi eserler karşısında adeta büyülendiler. Tüm bölümleri gezme imkanı bulan yerli ve yabancı turistler, Arkeoloji Müzesi’nde bulunan tüm eserleri beğendiklerini ifade ederek modern görünümü ile çok güzel olduğunu Hatay Arkeoloji Müzesi’nin bu durumu kazanmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube