Hatay’ın ilk ruhsatlı Hayvan pazarı!

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Üzümdalı Mahallesi’ne yapılan “Üzümdalı Canlı Hayvan Pazarı Entegre Mezbaha” tesisi açıldı.

Hatay’ın ilk ruhsatlı hayvan pazarı olma özelliğine sahip Üzümdalı Canlı Hayvan Pazarı Mezbaha Projesi 29 bin 199 m² açık alan üzerine kurulu 5.000 m² si kapalı, 568 büyükbaş ve 810 küçükbaş hayvan kapasitesine sahip, idari binası, sosyal tesisleri ve sağladığı diğer imkânlarla bölgenin uzun bir dönem bu alanda ihtiyacını karşılayacak.. Bu güne kadar kontrolsüz, düzensiz, can ve mal emniyeti açısından zayıf ve birçok hastalığın hayvanlar arasına bulaşmasına vesile olan eski hayvan satış pazarları tarihe karışacak olan yeni tesiste mevzuata uygun yüksek standartta alım satım işlemleri gerçekleştirilecek

Modern ve donanımlı yeni tesisin açılışına  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden,  HBB Zabıta Dairesi Başkanı Ahmet Kilisli, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali,  Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, SKT üyeleri, kurum müdürleri , muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

YENİ SOLUK GETİRECEK

Bölge hayvancılığına ve ticaretine yüksek standart getirecek olan  “Üzümdalı Canlı Hayvan Pazarı Entegre Mezbaha” tesisinin kente önemli bir katkı sağlayacağını belirten HBB Zabıta Dairesi Başkanı Ahmet Kilisli, bugüne kadar kontrolsüz, düzensiz, can ve mal emniyeti açısından oldukça zayıf eski satış alanlarının kullanımını ortadan kaldıracaklarını dile getirdi.

Başkan Kilisli konuşmasının devamında; “Modern mezbahasıyla entegre olarak yaptığımız tesis, hayvan refahı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığına da katkı yapacaktır. Satışa getirilen her hayvanın sağlık kontörlünden geçtiği, hayvanı taşıyan aracın da dezenfekte edilerek satış alanına alındığı, hasta veya şüpheli hayvanların karantina ahırına alınarak olası bulaşmaların önüne geçildiği bir sistemle çalışacaktır. Öte yandan tesiste ticari amaçla getirilen hayvanların pasaportlarının, sevk raporlarının kontrol edilerek mevzuata uygun ticaret imkanı sağlamasının yanı sıra pazarlardan kaynaklı bulaşıcı hastalıkların engellenmesine katkı sağlayacaktır.” İfadelerinde bulundu.

GIDA GÜVENLİĞİNE UYGUN 

Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu ise, “Görev sürecim boyunca Hatay’da ruhsatlı bir hayvan pazarı oluşması yönünde hep bir çabamız oldu. İl yöneticilerimizden yegane taleplerimizden biri olan ruhsatlı hayvan pazarının bugün açılışını yapmış olmaktan mutluluk duyuyorum.  Hayvanların sağlığı dolayısıyla insan sağlığına ve gıda güvenliğine hizmet edecek bu tesisi bize kazandırdıklarından dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

GAYRİ RESMİ SATIŞLARI TARİHE KARIŞIYOR

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu açılışta yapmış olduğu konuşmasında ; “İlimiz, bitkisel ve hayvansal üretimin yapıldığı ender yerlerden biridir. Hayvancılık konusunda ilimizde 150 bine yakın büyükbaş, 400 bine yakın da küçükbaş hayvanımız bulunmaktadır. Hayvan pazarımızın bu noktada ilimize çok büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Hayvanların sıra dışı bir şekilde gayri resmi satışlarına şahit oluyoruz. Açılışı yapılan hayvan pazarı ruhsatlandırılmış bir tesistir. Temennimiz bundan sonra dışarıdaki satışların engellenmesidir.” açıklamalarında bulundu.

GENİŞ ÇAPLI FAALİYET ALANI

Hayvan satışının ve kesiminin yapılabileceği yeni ve modern tesisin kent adına önemli bir proje olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Bu tesis geniş çaplı bir faaliyete hizmet edebilecek bir tesistir.  Ancak biz şuan hayvan pazarı bölümünü açıyoruz. Değişen mevzuatlardan dolayı mezbahane kısmında yenilikler yaparak yakın bir zamanda aktifleştireceğiz. Hatay, tarım ve hayvancılık konusunda çok ileri seviyedeydi. Ancak son dönemlerde değişen mevzuatlar doğrultusunda kentimiz bu özelliğini kaybetmeye başladı. Bizlerde bu değerlerimizi harekete geçirmek adına Hatay’ın iki noktasına Dörtyol ve Antakya’ya çok seri kesim yapabileceğimiz mezbahanelerimizi yaptık” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube