Hatay’ın sorunlarının çözülmesinin tek bir yolu var O da bütün şerhin kalkınmasıdır!

GÜLŞAH DÖNMEZ
Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, medeniyetler şehri Hatay’ın, tarihinin en önemli ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel krizini yaşadığını öne sürdü.
Çardak, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, belediyelerin, kentin ekonomi ve ticaretinin önündeki engelleri aşamadığını savundu.
Sanayici, esnaf ve sanatkârların geldiği ekonomik durumun ortada olduğuna dikkati çeken Çardak, şöyle konuştu:
“Memlekette kalkınma yok. Yerel yönetimler projeler üretemiyor. Yönetişim temeli üzerinde kentin sokaklarında parklaşma, sosyal yardım çalışmalarından sanat ve kültür hayatına toplumun daha iyiye ulaşması için gözle görülür faaliyetler yok. İnsanların insani gelişmişlik düzeyinde ilerleme yok. Kreş ve ilkokul öğrencilerinden üniversitelere, kadınlardan yaşlılara, toplumun her kesimine ulaşan sosyal hizmet ve yardım çalışmalarında artış yok.
Ayrıca kent ve kentlilik bilincini geliştirmek, kentin ortak aklının sağlayacak sivil toplum merkezleri yok. Yerel seçimlere 4 ay kaldı. Siyasi partiler Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını teker teker açıklamaya başladılar.”
HATAY’DA SİYASET HAYLİ KIZIŞACAK!
Gerçekleri söylemekten korkarsak Hatay’da değişim olmaz! Hatay’da birtakım gizli politikalar yürütülüyorsa ve bizim bundan haberimiz yoksa sağlıklı bir seçim süreci yürütülemez. Güneyimizdeki komşu ülke Suriye yanıyor. Artık kimse barıştan söz etmiyor. Belediye başkan adayları ticari ve siyasi tavır koyamıyorlar. Çünkü partilerinin genel merkezine göbekten bağlılar.
Oysaki belediyecilik dürüst, erdemli ve cesur yürekli insanların işidir. Bizler bunu millete anlatmaya mecburuz. Hatay’ın yaşanabilir ve modern bir şehir olması için hep birlikte çalışmalıyız. Halkın derdini dert edinecek adaylara ihtiyaç var! Yerel seçimlere hazırlanırken birtakım konulara dikkat etmeliyiz. Seçilmesi yüksek adayları ön plana çıkarmalıyız.
Ama belediye başkan adayları da adil olmalıdır; halkın kendisine oy verenin de vermeyenin de derdiyle dertlenecek biri olmalıdır. Belediye başkan adaylarımız mala mülke, paraya, yetim malına kesinlik sahip çıkmalıdır. Hangi partiden olura olsun, belediye başkan adayları ne rüşvete ne de israfa imkân verecek biri olmamalıdır.
Özellikle de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı seçilecek kişi, asla Hatay’a ihanet etmemelidir. Başkan samimi ve içten olmalı, halkı sevmeli ve şefkatli yaklaşmalıdır. Sadece seçildiği partinin değil, herkesin Büyükşehir Belediye Başkanı olmalıdır. Kendisi gibi düşünmeyen herkesi dışlamamalıdır.
Hatay Büyükşehir’in bütün sorunlarının çözülmesinin tek bir yolu var: O da bütün şerhin kalkınmasıdır.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube