Havyanlar şarbonlu değil ama ithalata karşıyız!

ALİ YOLCU

İzmir’de boşaltılmaları öngörülen ancak İzmirli siyaset dünyası ve STK temsilcilerinin ‘Hayvanlar şarbonlu’ iddiasıyla boşatılmalarına izin vermediği Angus dolu gemi hatırlanacağı İskenderun’da indirilmiş ve Hataylılar buna büyük tepki göstermişti.

Bu olay sonrasında harekete geçen Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu ve diğer yönetim kurulu üyeleri İskenderun’a giderek İskenderun Limanı Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğündeki meslektaşlarını ziyaret ettiler ve olay hakkında bilgi aldılar.

Bu ziyaret ardından gazetemiz haber Merkezini ziyaret eden Yahya Hamurcu, İskenderun’a indirilen hayvanların şarbonlu olmadığının altını özellikle çizdi ve “Eğer böyle bir şey olsaydı buna ne biz ne de orada görevli meslektaşlarımız izin vermezdi” dedi.

MESLEKTAŞLARIMIZ GÖREVLERİNİ İFA EDİYORLAR

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu şunları söyledi: “Son dönemlerde İskenderun halkımızın yoğun tepkisi ve şikâyetlerine neden olan İskenderun Limanından yapılan ithal hayvan sevkiyatı ile ilgili Hatay Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu olarak İskenderun Limanı Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğündeki meslektaşlarımıza ziyarette bulunduk. Bu ziyarette Uruguay’dan gelen ve 20 bin besi hayvanı taşıyan gemide incelemelerde bulunduk. Veteriner Hekimlerimizin ifa ettikleri görevin ülkemiz hayvancılığı ve halk sağlığımız açısından önemi, sorumluluklarının bilincinde olduklarına ve mevzuat gerektirdiği görevlerini eksiksiz yaptıklarına şahit olduk. Ülkemiz hayvancılığının kendi kendine yeter hale gelmesi ve ithalattan vazgeçilmesi, Okyanus aşarak ülkemize gelen hayvanların refahı açısından da büyük önem taşımaktadır. 1982’ye kadar kendi kendine yeten ve üretim fazlası vererek, canlı hayvan ve hayvansal ürünleri ihraç eden bir pozisyonda olan Türkiye’nin bu konuma tekrar kavuşmasını arzuluyoruz. Yerli üretimi olumsuz etkileyen, hayvancılığımızın ölüm fermanı olan canlı hayvan ve hayvansal ürün ithalatından vazgeçilerek ivedilikle can çekişen yerli üretimin desteklenmesi hayvan sağlığı, çevre sağlığı, halk sağlığı ve gıda güvenliğimiz açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube