Hayat aynı bir taksiye binmek gibidir; Doğduğunda binersin, öldüğünde inersin

ÖZKAN BAKKAYLI

Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, erkeklerde,  hayallerin yerini anılar almaya başlamışsa, yaşlılığın sinyallerinin başlangıcı olduğunu bildirdi.

Çardak, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, yaşlanmanın bir dağa tırmanmak gibi olduğunu belirterek, “Çıktıkça yorgunluğun artar, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler” dedi.

Yaşın da sevgi gibi; saklanamayacağını savunan Çardak, şöyle devam etti:

“Yaşlılığın en belirgin alameti, şimdiki zaman pahasına geçmiş zamanı övmesidir. Aslında yaşamak; sevilmeyi hak eden birilerine yaşamını harcamaktır. Eski modellerin yedek parçalarını stokta bulundurmuyorlar. Pek çoğumuz 1950’lerde ya da 1960’larda imal edildiğimiz için ‘garanti’ süremiz çoktan bitti ve son kullanma tarihimiz de oldukça yakın. Dikkat etmek, tamir etmekten daha iyidir. Unutmayın: Bizler artık sayılı üretimlerdeniz.

Üretim yılımız ne olursa olsun, hayat bir bisiklete binmek gibidir.  Dengenizi korumak için hareket etmeye devam etmeliyiz. Aslında hayat bir öyküye benzer. Önemli olan yeni eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır. Herkes farklı bir şekilde tükeniyor hayatta; kimi doğru insanı beklerken, kimi yanlış insana katlanırken. Ve herkes bir şeylerin bedelini ödüyor. Bazen seçimlerinin, bazen seçmediklerinin. Aslında yaşlılık, bütün hastalıkların limanıdır. Bu limanda ölmek de var. Korkmaya gerek yok. Ne yaşamak nefes almaktır ne de ölmek nefessiz kalmaktır. Yaşamak; sevilmeyi hak eden bir sevgiliye yaşamını harcamaktır. Hayat aynı bir taksiye binmek gibidir; doğduğunda binersin, öldüğünde inersin.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube