Hayırlı Cumalar

Cuma günleri birçok insan birbirine “Hayırlı Cumalar” vb. kutlama mesajları gönderiyor. Gerçekten inanarak, içten ve samimi olanları tenzih ediyorum.

Ama bunun dışında olanlara bakın. Biraz korkuyla, biraz ticari, çokça sinsilik ve gizli beklentiler içeren, hazır şablon mesajlardan tiksiniyorum…

Kirli ruhunu aklı sıra temizlemeye yönelik, “İnşallahlı, maşallahlı sahte dilekler içeren mesajlar… Yahu arkadaş hayırlı olan bir şey kaldı mı? Sanırsınız ki memleket gerçekten bayram yerine dönmüş. Herkes mutlu, herkes rahat… Herkes, herkesi seviyor….

Üstüne hiçbirimizin sorunu kalmamış gibi… Alt dudaklarından çıkan tebessümlerin bile ithal malı olduğu, sahte inanç kalıplarının mekanik mesajlarla birleştiği “Hayırlı” kutlamalar yapılıyor…

Oysa yozlaşma ve çürüme diz boyu…

Yoksulluk ve işsizlik had safhada…

Çocuk tecavüzleri, intiharlar, açlık grevleri… Güvenlik, sağlık ve eğitim konuları bataklığa dönmüş durumda… Yıllardan beri demokrasinin iğdiş edildiği coğrafyada, emperyalizmin işgali devam ederken, cumalar hayırlı olmaz. Bayram olmaz…

Tersine, tüm insan hakları ihlalleri vahşice devam ederken, halen cumaların hayırlı olduğunu söylemek demek, sadece çıkar ilişkileri içinde olduğunun beyanıdır.

Bu tür sahte mesajlar sadece kutsal değerlere ihanet demek değil, aynı zamanda gerçekten inanan insanların “Allah” inançlarına da saygısızlıktır. Bir bakıma inkardır. Başkalarını kandırmaktır. Belirsizliklerle dolu bir gelecek herkesi korkuturken, kimin hayırlı cuma kutlamaları makbul olur bilemem.

Ancak kitle iletişim araçlarıyla uyutulan toplumların gündemlerine bakarsanız, kimin samimi, kimin aşağılık birer sahtekar olduğunu anlarsınız.

Yalanlarla beslenen ve bitkisel hayat sürmeye devam eden ruhsuz yığınlar için sahte cumalar belki de hayırlı olabilir.

Cehaletin dipsiz karanlığı artarak devam ederken, şiddet almış başını giderken, insanlık değerleri ayaklar altındayken, açlık ve sefalet devam ederken cumalar hiç hayırlı olur mu?

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube