Hedef; Talasemeli bebek doğumu engellenmesi

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ‘Dünya Talasemi Günü’ dolayısıyla iftar yemeği düzenledi.

Düzenlenen iftar yemeğinde konuşan İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, şunları söyledi:

“Talasemi ya da diğer adıyla Akdeniz Anemisi; dünyada ve ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde sık görülen ailesel geçişi olan kalıtsal kan hastalığıdır. Taşıyıcıların tespit edilmesi, genetik danışma ve doğum öncesi tanı konulabilmesiyle engellenebilir bir hastalıktır.

Hastalığın ortaya çıkması için anne ve babanın her ikisinin de taşıyıcı olması gerekir. İki taşıyıcı birey evlenmeleri durumunda %25 ihtimalle hasta çocuk sahibi olabileceklerini bilmelidirler. Bu sebeple evlenecek çiftlere aile hekimleri tarafından ücretsiz danışmanlık ve tarama testi hizmeti verilmektedir. Evlilik öncesi tarama testi, doğum öncesi tanı, genetik danışmanlık ve eğitim ile Talasemili bebek doğumunun engellenmesi hedeflemektedir. Ancak bu konuda sadece sağlık çalışanlarına değil halkımıza da sorumluluk düşmektedir.   Tarama testlerinin yaptırmak ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak sağlıklı nesillerin yetişmesi için oldukça önemlidir.

1993 yılından itibaren 8 Mayıs “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de planlanan çeşitli aktivitelerle önemli bir halk sağlığı sorunu olan talasemi hastalığının gündemde tutulması ve toplumun konu ile ilgili bilinçlendirilmesi, farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube