Herkes toprak sahibi olacak..

İçinde bulunulan hayat koşulları insana belirli bir yol çizer. Zamanın akışıyla ne çok şey değişiyor. Bu dünyadaki sınırlı zamanımızda günü kazasız belasız kurtardığımda yeni günüme mutlulukla, umutla uyanmak için uyuyorum. Bir eşyaya sahip olmak için çok emek harcardık. Dolayısı ile o bilinçle kullanır, değer verirdik. Çocuklarımızdan farklı yetiştik. Elbette zaman değişiyor, şartlar ve imkanlar farklı. Babamız bineceğimiz otobüs biletini kesmemişti, annemiz, çıkarın dolapta ne varsa yiyelim, ya da hazırdan bir sipariş yapılmazdı.  Geldiğim yere birtakım zorluklar çekerek gelmiş birisiyim. Okul yıllarımda arkadaşlarımın iki günde harcadıkları parayla bir ay geçindiğim olmuştur. Ama o zaman yaşadığım sıkıntılar beni belirli bir olgunluğa eriştirdi. Hiçbir zaman isyan etmedim, umutsuzluğa kapıldığımı da hatırlamıyorum. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki içimdeki insan sevgisi ve onlar için bir şeyler yapabilme isteği benim çok yönlülüğümün altında yatan ana nedendir.

mum ışığının salınışında

gölgemle beraberim

seni düşünürüm ey yaşam!

seni her soluk alışımda

soluk alışımda her anımın

düşünürüm seni ey yaşam!

düşünürüm yalnızlığın

son uyku olduğunu

 

işte o zaman yalnızım

yapayalnız ve gölgesiz

Bir gün herkes toprak sahibi olacak. Öyle telaşlı telaşlı koşturmalarımız ondandır. Gerçek yalnızlık hiçbir şey düşünemediğin zamandır. Yaşarken sahip olamadığın toprağa o gün erişeceksin herkes gibi… İnsanlardaki hırs o zaman bitecek.

Peki ne yapmalı?

Elbette her anı bir sonraki an içinde öleceğini düşünerek, mutlu, umutlu, sevgi dolu paylaşarak yaşamalı. Kocaman bir ağacın gölgesinde nefes aldığında bileceksin ki: bundan öncekilerin sana sunduğu güzellikleri çoğaltmalı, sen de bir ağaç ekmelisin. Sonraki neslin mutlu, barış içinde yaşamaları için gerektiğinde uğurlarına ölmeyi bile göze alacaksın. Ege’de, Çanakkale’de, Akdeniz’de atalarımız öyle yapmamışlar mıydı?

türkülere yanıyorsa yüreğin

yak bir türkü gece gündüz fark etmez

vur tezeneyi tellere tellere

aç yüreğini dostça muhabbete

Yürek pencerenizi hep açık tutun. İçinizden diğer yüreklere, dostlarınızdan yüreğinize sevgi pınarları aksın. Unutmayalım ki: bir gün herkes toprak sahibi olacak…

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube