Himmet, sadaka istemiyoruz! Eşit haklar ve başı dik yaşamak istiyoruz!

Bugün ‘3 Aralık dünya Engelliler Günü’ nedeniyle yazılı bir açıklamaya imza atan Hatay Sakatlar ve Gönüllüler Derneği Başkanı Sabit Köse, “Eğitimde, istihdamda, siyasette, bütün toplumsal yaşam alanlarında engellilerle engelli olmayanlar arasındaki büyük eşitsizlik devam ediyor” hatırlatmasında bulundu

VEYSEL SAVAŞ

Bugün ‘3 Aralık dünya Engelliler Günü’ nedeniyle yazılı bir açıklamaya imza atan Hatay Sakatlar ve Gönüllüler Derneği Başkanı Sabit Köse, “Eğitimde, istihdamda, siyasette, bütün toplumsal yaşam alanlarında engellilerle engelli olmayanlar arasındaki büyük eşitsizlik devam ediyor” hatırlatmasında bulundu.

Engellilere karşı önyargılar, ayrımcı tutum ve davranışların bütün acımasızlığı ile devam ettiğine de dikkat çeken Sabit Köse, engelliler ısrarla karar alma süreçlerinin dışında tutulduğunu da belirtti.

Başkan Köse açıklamasında engellilerin ne istediğini ise şöyle sıraladı: “Bizler, himaye, himmet, sadaka değil, herkesle eşit haklara, fırsatlara ve olanaklara sahip, başı dik yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Hak öznesi yurttaşlar ve toplumsal bir taraf olarak kabul edilmek istiyoruz. Kimsenin yardımına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, kendi kendine yeterli bağımsız bireyler olmak istiyoruz. Engellilere, kadınlara, çocuklara, LBGTİ bireylere yönelen ayrımcılık, dışlama, şiddet, taciz ve istismarın sona erdirilmesini istiyoruz.

Salgın hastalıklar, beslenme yetersizliği, akraba evliliği, iş ve trafik faciaları, savaş ve terör gibi sakatlık kaynaklarının kurutulmasını istiyoruz. Üretim süreçlerinde verimli ve etkin olarak yer almak istiyoruz. Engellilerin üniversiteye giriş sınavlarına istedikleri illerde ve özel cihazlarıyla girmelerinin sağlanmasını istiyoruz. Haklara, hizmetlere ve bilgiye erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Herkes için tasarlanmış kentler, sokaklar, konutlar, toplu taşım araçları, ürünler ve yaşanabilir bir ülke istiyoruz. Her şeyden ücretsiz ve indirimli yararlanmak değil, sakatlıktan kaynaklı ilave giderlerimizi karşılayacak düzenli bir engelli aylığı almak istiyoruz” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube