HKK: Hava kirliliği hastalıkları tetikliyor!

ALİ YOLCU

AKSAGAZ firmasının yürüttüğü çalışmalarda ağır kalması ve halen Hatay’ın büyük bir bölümünde Doğal Gaz olmaması hava kirliliğinin had safhaya ulaşmasına neden oldu.

Antakya ve Defne ilçelerinde yapılaşmanın az olduğu gece kondu tipi mahallelere Doğal Gaz verildiğini ancak kentleşmenin gelişmiş olduğu yerleşim birimlerinin bu çalışmadan mahrum bırakıldığını aktaran vatandaşlar, bu durumun hava kirliliğine sebep olduğunu söylediler.

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde kömürlü kalorifer sitemlerinin çalıştırılmasıyla birlikte had safhaya ulaşan hava kirliliği vatandaşları canından bezdirdi.

Hava kirliliğini gündemine alan ender kurumlardan olan Hatay Kent Konseyi ise gerçekleştirdiği toplantı da hava kirliliğinin üst solunum yolu enfeksiyonu başta olmak üzere bronşit, zatürre ve akciğer kanseri gibi önemli hastalıkları tetiklediğini açıkladılar.

EĞİTİM ŞART!

Hava kirliliği sorununu HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile birlikte ele alan Hatay Kent Konseyi bu konuda alınması gereken önlemler hakkında da bilgi verdi.

Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, toplantı da görev yetki ve sorumluluk dağılımlarının konuşulduğunu belirtti.

Toplantı da ısınmadan ve sanayiden kaynaklı hava kirliliği eylem planlarının hazırlanması

Yakıt kullanımını gerçekleştirecek kişilerin bilinçlendirilmesi, gerekli kişilere ateşleyici yeterlilik belgesi aldırılması ve İlimizde mevcut hava kirliliğinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri ile ilgili halkın bilinçlendirilmesi amaçlı eğitim çalışmaları yapılmasına karar verdiklerini açıklayan Nevide Kimyon, bu ve benzeri toplantıların ayrıca belli periyodiklerle Hatay’da gerçekleştirileceğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube