Hoşgörü heykeli ne oldu?

ALİ YOLCU

2012 yılı başlarında Antakya Balıkçılar Çarşısı kavşağına monte edilen ve adına hoşgörü heykeli konan objenin akıbetini yıllar sonra bile olsa soran Antakyalılar, Heykelin avcunda ki üç dine ait simgelerin neden yerine konmadığını soruyor.

Avuçları göğe doğru açılan ve iki elden oluşan heykelin monte edilmesinden kısa bir süre sonra dönemin Antakya Belediyesi tarafından kaldırılmasını anlayamadıklarını anlatan vatandaşlar, “Kim neden ve neyden rahatsızlık duydu?” sorusunu yönelttiler. Heykelin monte edilmesinden kısa bir süre sonra hiçbir açıklama yapılmadan ve resmi hiçbir gerekçe ortaya konmadan heykelin bir avcunda ki dünyaya eşlik eden diğer avuçta ki 3 semavi dine ait simgelerin çıkarılması üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen halen konuşuluyor. Bir gece yerlerinden sökülenlerin yerine de ‘bir zeytin dalı’ konan simgelerin ne yapıldığı ise bilinmiyor.

Vatandaşlar 2012 yılına geri dönerek, “2012 yılında Balıkçılar Caddesindeki kavşağa herkesin gönlünü fetheden bir heykel kondu. Bir çift avuç; birinde dünya figürü, diğer elde Hristiyanların Haç sembolü, Müslümanların Ay-Yıldızı ve Yahudilerin Davud Yıldızı’nın bir arada bulunduğu adına hoşgörü denen heykel. Antakya’yı, Antakya’da ki yüzyıllardır süren kardeşliği tam da anlatan bir heykel. Neden kaldırıldı, ne oldu? Kim veya kimler istemedi? Bunun açıklaması yapılmalıdır” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube