Hz. Ali gücenmesin diye..

Gadir –Hum Bayramını küçük yaşlarımda ninem, dedem ve babamdan çok duyardım.  İd-il Ğadir olarak telaffuz edilirdi.

O gün kesinlikle bir iş yapılmaz ve insanlar mümkün mertebe sadece ibadet eder Ğadir bayramını yapanların evlerine giderek onlara yardımcı olunurdu. Her 100 evden en azından 20’sin de bu bayram yapılırdı. Kocaman danalar adak edilir ve paraları olmadığı için et ihtiyacı bulunanlara Hrisi eşliğinde dağıtılırdı. Bugüne gelindiğinde bu gelenek değişmedi ancak bu bayramı yapanların sayısında azalma yaşandı…

*

Ne büyük bayram’ derdi babam ‘Öyle büyük bir bayram ki; cehennem ateşi bugün yanmaz. Ateş kesilir ve cehennem cezası almışlara dahi bugün merhamet edilir’ derdi.

Bizim ailede Ğadir bayramını yapan yoktu ancak komşularımız, yakınlarımız vs. çok kişi yapardı. Ellerimizde satıllarla (Kova) gider bayram yapılan yerde sıraya girerdik. Sıramız geldiğimizde satıllarımıza Hrisi doldurulur bir veya iki ekmek eşliğinde verilirdi.

Hrisiyi evlerimize götürür ve o gün için bu geleneksel yemeğin tadına da kendisine de doyardık. Ben çok severdim ama kardeşlerim çok tutmazdı Hrisiyi. O yaşta merak etmiş ve aynı zamanda din adamı olan babama sorup öğrenmiştim. Ğadir Bayramını neden yaptığımızı ve bugünü neden bu denli önemsediğimizi…

Hz. Ali’ye Peygamber efendimiz Muhammed tarafından velayet verilmiş ancak Peygamber efendimizin ölümünden sonra dönemin ekonomik olarak muktedirleri tarafından Hz. Ali’den bu hak alınmış ve ancak dördüncü halife olabilmişti.

Hakkı yenmişti Şahımızın!

Üzmüşlerdi onu!

O yiğitler yiğidi gücü yettiği halde haksızlığa yine de ses etmemiş Müslümanlar arasında fitne çıkmasın diye sadece susmuştu.

Babam; ‘Bu nasıl büyüklük, bu nasıl yüce bir nefis?’ derdi Hz. Ali için.

İşte bende Hrisi sevmeyen kardeşlerime o zaman ki aklımla ‘Hrisi yiyin eğer yemezseniz Hz. Ali gücenir’ derdim. Ben öyle deyince de Hrisiyi sevmeyen kardeşlerim Hz. Ali gücenmesin diye Hrisiyi büyük bir istekle kaşıklamaya başlardı.

Heey gidi günler hey!

Bugün de aynı gelenek ehlibeyt mensupları tarafından sürdürülüyor. Dünyanın dört bir yanında Aleviler bu bayramı kutluyor. Türkiye’de resmi bayram olarak kabul edilmese de dünyanın birçok ülkesinde Ğadir Hum resmi bayramdır.

Ne mutlu Ğadir Bayramını yaşatanlara!

Ne mutlu İmam Ali sevgisini yüreklerinin derinliklerinde yaşayanlara!

Selam olsun sana yiğitler yiğidi Ali!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube