İçi boş iddialarla muhtarlar görevden alınıyor!

VEYSEL SAVAŞ

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay İlinde farklı ilçelere bağlı altı mahalle muhtarının görevden alınmasına sert tepki gösterdi.

Konuyu yazılı soru önergesi vererek, TBMM gündemine de taşıyan Topal, yaptığı yazılı açıklamasında şöyle dedi;  Kayyum Belediyelerden sonra şimdi de Kayyum Muhtarlar dönemi başladı. AKP seçilmiş tarafsız muhtar istemiyor, parti memuru atanmış muhtar istiyor. Çünkü Devletin bütün memurlarını, Valilerini, Kaymakamlarını “Parti Memuru”na dönüştüren AKP, muhtarların bağımsız kalmalarından rahatsız oluyor. İçi boş iddialarla muhtarlarımızı görevden alıyor. Muhtarlar halkın ilk kademede özgür iradeleriyle seçtiği, doğrudan katılımın sağladığı en demokratik temsilcilerdir. 40 yıldır halkın teveccühü ile muhtarlık yapan ve bu güne kadar girdiği her seçimi kazanan bir muhtar hangi gerekçelerle görevden alıyorsunuz? Böyle bir durum demokrasilerde yaşanmaz, ancak dikta rejimlerde yaşanır.”

İçişleri Bakanı’na çağrı yapan Serkan Topal, görevden el çektirilen muhtarlarımız derhal göreve iade edilmelidir. Yerel seçimlere çok az bir zaman kala, bu muhtarlarımızın adaylıkları mı engelleniyor, Sayın Bakan Hatay Halkına ve Türkiye Kamuoyuna bu konuda açıklama yapmalı ve bilgi vermelidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube