İhracat azaldı, ithalat arttı!

Haziran ayında yılın en düşük rakamı olan 194 milyon dolarlık ihracat yapabilen Hatay’ın ithalat rakamı ise 227 milyon dolar olarak gerçekleşti

METİN DİNGİL

Yılın en düşük ihracat rakamıyla bu kez üzen ilimiz Hatay ithalatta da çuvalladı. Geride bıraktığımız Haziran ayında sadece 194 milyon dolarlık ihracat yapabilen Hatay’ın ithalat rakamı ise 227 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamlara göre Hatay’ın cari açığı 33 milyon dolar oldu. Ülke genelinde yaşanan olumlu havanın aksine bu kez gerileyen Hatay’ın ithalat ve ihracatta gevşemesi üzdü.

Haziran ayı için Bilindiği üzere Türkiye’de ithalat rakamları ilimiz Hatay’ın aksine yüzde 42,5, ihracat ise yüzde 14,3 azalmıştı.

Yaşanan olumsuz tüm koşullara rağmen ihracat sektöründe Hatay’ın ve Türkiye’nin yüzünü güldüren Hatay ilinin 2019 yılında Ocak ayından bu yana en düşük ihracat rakamını Haziran ayında yapmasının nedenleri üzerinde duran yetkililer, bu durumdan bugün için korkulmaması gerektiğini Haziran ayının diğer aylara göre biraz daha düşük çıkmasının normal olduğunu ancak önümüzde ki aydan itibaren narenciye ihracatının da başlamasıyla birlikte eski performansın yakalanacağını dile getirdi..

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; Türkiye genelinde ise ihracat 2019 yılı Haziran ayında, 2018 yılının aynı ayına göre %14,3 azalarak 11 milyar 82 milyon dolar, ithalat %22,7 azalarak 14 milyar 259 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Haziran ayında dış ticaret açığı %42,5 azalarak 3 milyar 177 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Haziran ayında %70,1 iken, 2019 Haziran ayında %77,7’ye yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube