İnadına daktilo!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Geçmiş zamanda Adliye, Avukatlık ve Muhasebe iş kollarının vazgeçilmez gereçleri arasında yer alan daktilo bilindiği üzere bilgisayarların yaşamımıza girmesiyle birlikte tarih sayfalarına gömüldü. Bugünlerde Daktilo kullanarak işlerini görenlerin sayısı parmakla sayılacak kadar az. Bu isimlerden biri ise Arzuhalci kimliği ile Antakya’nın yakından tanıdığı isim Vahap Arus, 1965 yılında bu yana Arzuhalcilik işini yürütüyor. O tarihlerde tanıştığı daktilosunu ise gözü gibi koruyarak bugüne kadar taşıyan Vahap Arus, “Teknolojiye alışamadım. Ben halen işimi bu daktilo ile görüyorum” dedi.

Antakya’da bu mesleği Daktilo eşliğinde devam ettiren ender kişiler arasında yer alan Vahap Arus, bugüne taşıdığı arzuhalcilik mesleğinde geçmişte olduğu gibi bugünde en çok miras davaları, gayrimenkul ve menkul taşınmaz davalarıyla ilgili dilekçeler yazdığını söyledi.

Değişen yasaları kısmen takip edebildiğini söyleyen Vahap Arus, yakın bir tarihte mesleği bırakmaya ve emekliliğin tadını çıkarmaya başlayacağını söyledi.

BİLGİSAYAR İLE OLMADI!

Gelişen ve dönüşen teknolojiye rağmen ısrarla daktilo ile dilekçe yazmaya devam eden Vahap Arus, “Ne yazık ki Bilgisayardan faydalanamadım. Olmadı. Bir türlü alışamadım. Müşterilerimizin büyük bir bölümü kırsaldan geldiği için de illa ki daktilo sesini duymak istiyor. Bilgisayarlarda kayıtlı örneklerden dilekçe hazırlamak yazmak onlarda istemiyor. Bu nedenle bilgisayar kullanmıyorum. Mesleğe başladığım yılardan bu yana kullandığım daktilomu kullanmaya devam ediyorum” dedi.

Mesleğin bitme noktasına geldiğini de hatırlatan Arus sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu işi yapanların sayısı artık çok az. Bu işte zaten gelecek yok. Ben emekliğim. Yetişemediğim yerde maaşımdan dükkân masraflarını karşılıyorum. Adresimiz belli olsun diye buradayız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube