İnsan olmak

İnsan: düşüncelerini dile döken, yerine getirebilen, doğru yolu bulan, yolunda engeller olsa bile engelleri yerinde aşan   canlıdır. Diğer canlılardan tek farkı aklını kullanabilme özeliğinin kendisinde olmasıdır. Peki düşüncelerini dile getiren ve düşündüğünü yapan her canlı insan mıdır? bence değildir. Peki İnsan olmak zor mudur evet bu düzende insan olmak bayağı zordur.

Her şeyin altında bir şey arayan güvensiz şüpheci çıkarcı insanlar arasında olmak insan olmayı zor hale getirebiliyor. Fakat farkındalık yaratabiliriz faklı olabiliriz insan olarak.

İnsan doğuyoruz fakat bu bizi ömür boyunca insan yapmıyor yaptıklarımız yapacaklarımız bunu belirliyor.

İnsanım diyebilmek için; kusurum yok ben iyi biriyim demek yerine kusursuz değilim hatalarım elbet var fakat iyi insan olma yolundayım demek daha doğru.

Kendini ön plana atan kendini öven insanlar insan olmak isteyen fakat bunu başaramayanlardır

İnsan Allah’ın verdiği aklı, zekayı doğru yerde kullanmayı bilmelidir ve en önemlisi vicdan; insan olmanın en önemli ispatıdır. Bir canlının insan sıfatını taşıyıp taşımadığını vicdanı ispat eder

İnsan kalabilmek için vücudumuzu beslediğimiz kadar ruhumuzu da beslemeliyiz ruhumuzu hırsla öfkeyle nefretle kinle değil sevgiyle vicdanla merhametle onur ve gururla beslediğimiz zaman mekân ve şartlar değişse bile insan kalabiliriz.

Olduğumuz ve olacağımız her yerde insan kalabilmek dileğiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube