İnsanlık var oldukça kusurlar olacaktır

Anlamak ve anlaşılmak ne kadar da kolay yazılan iki sözcük değil mi? Yazıldığı gibi kolay mı peki? Aslında anlamak çok kolay. Tek yapmanız gereken empati kurmak, kendi yerinizden ve bulunduğunuz durumdan çok, anlamaya çalıştığınız insanın yerine koyun kendinizi… Ve düşünün.. Haklı olmaya çalışmayın çünkü sizin değerleriniz ve doğrularınız, düşünceleriniz kadar karşı tarafın da değerleri, düşünceleri ve doğruları var. Haklı olmaktan ziyade karşı tarafı anlamaya çalışırsanız gerginlikten, problemlerden, sorunlardan uzak durmuş olursunuz veya şiddetini azaltmış olursunuz.

En sevdiğiniz insan bile yeri gelir hiç sevmediğiniz insana dönüşebilir. Bu durumda doğru bildiklerinizi inatla savunmaya geçerseniz, karşı taraf da doğru bildiklerinde ısrar edip tartışmaya geçerse en ufak sorunları büyük bir sorun haline getirebilir ve hayatı kendinize ve karşı tarafa zehir edebilirsiniz.

Bunların önüne geçebilmek için: Ben haklıyım demeyin, haklı aramayın, önemli olan empati kurmak.

Karşınızdakine öğütler vermeyin, dinleyin, anlamaya çalışın, isteklerini tartın…

Suçlar gibi konuşmayın. Karşı tarafa ders vermek yerine dinleyin. Çünkü nasihat verirseniz karşı taraf “beni hiç anlamıyor” düşüncesine kapılacaktır.

Umursanmadığını düşünmemesi için soru sorun, konuşun, sinirlerinize hâkim olun… Karşı tarafın düşüncelerine ters gitmek yerine pişman olacağınız sözler sarf etmek yerine düşünerek konuşun…

Anlamak için çaba göstermeye gerek yok tek yapılması gereken empati…

Ve lütfen herkes tarafından tam not alacam deyip mükemmel olmaya çalışmayın çünkü kusurlar insanlığa özgüdür. İnsanlık var oldukça kusurları da var olacaktır…

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube