İşsizliğin en çok hissedildiği yer!

ALİ YOLCU

Her geçen gün büyüyerek süren ve ülkenin genelinde olduğu gibi ilimiz Hatay’ın da en ciddi sorunları arasında yer alan işsizlik olanca hızıyla sürüyor.

Sanayi alanında Hatay ilinin lokomotifi olan Antakya Küçük Sanayi sitesi sokaklarının neredeyse gün boyu boş olduğunu hatırlatan sanayi esnafı birçoğunun kepenk kapatma ile karşı karşıya kaldıklarını söylediler.

Hatay’da 500 bin civarında Suriyeli bulunduğunun altını çizen esnaf, Suriyelilerin Hatay’a yerleşmesi ve iş aramaya başlamalarıyla birlikte işsizliğin giderek büyüdüğüne dikkat çektiler.

Bir yandan Suriyeliler nedeniyle Türk gençleri arasında büyüyen işsizlik öte taraftan ise iş kollarında yaşana işsizliğin Hatay’da ekonominin durmasına neden olduğunu belirten vatandaşlar, ilgili birimlerin bu soruna kısa vadede çare bulmamaları halinde Hatay ekonomisini ciddi sorunların beklediğini söylediler.

NAKLİYE SEKTÖRÜ

Sanayi de yaşanan işsizliği ihracatın ve buna paralel olarak neredeyse durma noktasına gelen nakliye sektörüne bağlayan esnaf şunları söylediler: “Sanayiyi çalıştıran ana sektör nakliye sektörüdür. Tırlar çalışacak, yurtdışına gidip gelecek ki bakım ve onarım görsün. Nakliye sektörünün yıllardır Antakya’da can çekiştiğini herkes biliyor. Bu nedenle bizde zor günler yaşıyoruz” dediler.

Antakya ve Defne ilçelerinde yolların bozuk olmasının kendilerini sevindiren tek şey olduğunu esprili bir dille söyleyen Sanayi esnafı “Allah yöneticilerimizi başımızdan eksik etmesin” dediler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube