İSTE’de bir ilk!

HABER MERKEZİ

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu tarafından ‘Ülkemizde İlk Satürasyon Dalışı; Avrasya Tüneli Projesi’ konulu konferans verildi.

Sunumuna saturasyon dalışının tanımını yaparak başlayan Prof. Dr. Akın Savaş Toklu; “Satürasyon dalışları, belirli derinliğe eşdeğer basınçlanmış ortamda uzun süre kalarak, bu derinliklerde sınırsız çalışma süresi kazanmaya dayalı sistemin adıdır. Ancak, vücuttaki tüm dokular bu derinlikteki gazlarla satüre olacağından dolayı basınç atımı tek seferde ve uzun sürede yapılmaktadır. ‘Satürasyon tekniği’ günümüzde 50 metrenin altındaki çalışma gerektiren koşullarda yaygın olarak kullanılmaktadır” dedi.

Helyum gazı kullanılarak yapılan klasik dalışların, sığ sularda kısa süren işlerde işe yaradığını belirten Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, belli bir seviye derinlikte yapılan ve uzun süren su altı işlerinde satürasyon dalışının çok önemli olduğunu aktardı. Türkiye’nin dev projesi Avrasya Tüneli’nin yapımında sağlık ekibinin başında olan Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, bu projede satürasyon dalış tekniğinin Türkiye’de ilk kez kullanıldığını söyledi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube