İSTE’de Corona virüsü konuşuldu

ALİ ATASOY

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin gerçekleştirdiği ‘Denizcilik Söyleşileri’ açılışını ‘Corona Virüs Salgını ve Denizcilik Sektörüne Etkileri’ konusu ile gerçekleştirdi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak İSTE Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer katıldı. Prof. Dr. Esmer öncelikle virüs ve yayılma evresi hakkında genel bilgilerle değindi.

Corona virüs sadece insan hayatına değil ekonomiye de darbe vurdu. Virüs’ün ekonomiye ve lojistiğe etkilerini Prof. Dr. Esmer şu sözlerle aktardı: “Özellikle havayolları küresel çapta kayba uğradı. E-ticarette, kargo taşımacılığında azalma gerçekleşti. Kara taşımacılığında yoğunluk azaldı. Bu durum görece ucuz olan deniz taşımacılığındaki yükü arttırdı. Depolarda biriken mallarda bir yoğunluk yaşandı. Konteynır taşımacılığına etki ederek küresel çapta tedarik zincirlerini aksattı. Milyon dolarlarca kayba neden oldu. Türkiye Liman Başkanlığı 14 gün kuralı ile hem virüsten hem de oluşturabileceği zararlardan korunmayı amaçlıyor. Gemiye alınan personelin, geminin ve gidilecek limanın bilgileri belli aralıklarla kontrol edilmektedir. Kapatılan ticaret yolları için tampon bölge oluşturulması çözüm önerileri arasında gösterilmekte. Ancak bu çözüm bazı riskler taşımaktadır. Yine de kazancın risklerden daha fazla olacağı öngörülmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube