İzmir’e giremeyen anguslar İskenderun’a indi!

SABAHATTİN ATASOY

Brezilya’dan yola çıkan ve çeşitli ülkelerden ithal edilen 5 bin 391 angus cinsi sığır taşıyan ‘Julia AK’ isimli gemi, 2 Ekim’de İzmir Alsancak Limanı’na yanaşmış ancak liman yetkilileri yasal prosedürlerin tamamlanmadığı gerekçesiyle angusların tahliyesine izin vermemişti. Bunun üzerine İskenderun açıklarına doğru yol alan gemi İskenderun limanına demirlerdi. Geçtiğimiz gün de hayvanların tahliyesine başlandığı öğrenildi. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, 15 angusun hastalık nedeniyle öldüğünü iddia etmişti.

HANİ İSKENDERUN’A İNMEYECEKTİ!

Süreci yakından takip eden İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım liman kapısının önünde yaptıkları açıklamada, “İnsan ve çevre hayatı her şeyin üzerindedir. Bu geminin geri gönderilmesini istiyoruz” sözlerini kullanmışlardı.

Ak Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel’inde konuyla ilgili bakanlıkla yaptığı görüşmeler sonucunda, geminin İskenderun Körfezi’ne alınmayacağını ve hayvanların İskenderun Limanı’ndan tahliye edilmeyeceğini ifade etmesine rağmen angusların tahliye edilmesine anlam verilemedi.

POLAT: SAĞLIK DENETİMİ YAPILMADAN GÜMRÜKTEN ÇIKTI!

Konuya ilişkin açıklama yapan TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Bize ulaşan bilgilere göre, geçen süre içinde gemideki 15 hayvanın hastalıktan öldüğü, bu nedenle geminin limanda tutulduğu belirtilmiştir. Aradan geçen 16 günün ardından İzmir Limanı’ndan ayrılan bu gemi, edindiğimiz son bilgilere göre; veterinerlik sağlık denetimi yapılmadan gümrükten çıkmış olup, sağlık kontrolleri yolculuk sırasında gerçekleştirilmiştir. Bu sebeplerle, mevzuat gereği uygulanması gereken prosedürlerin uygulanmadığı bu geminin, geldiği yere geri gönderilmesi gerekmektedir. İzmir Limanı’ndan ayrılan geminin içindeki hayvanları ‘İzmir’e sokmayız’ demiştim ki, keza yaptığım açıklamalar ve duyarlı kamuoyunun baskısı sonucu sokmadık. Daha önceki açıklamalarımda bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğimi belirtmiştim. Şimdi soruyorum; İzmir Limanı’ndan alınmayan bu hayvanlar, İskenderun Limanı’na hangi gerekçe ile kabul edilecektir? Yetkililerden bir an önce gemi ve içindeki hayvanlarla ilgili açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Hastalık taşıdıkları yönünde güçlü bir iddia olan angusların İskenderun’a indirilmesi üzerine gözler yetkililerin yapacağı açıklamaya çevrildi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube