Kadın Platformu, ‘Mücadeleye Devam’ kararı aldı

GÜLŞAH DÖNMEZ

İskenderun Kadın Platformu yıllık çalışma faaliyetleri raporlaştırıldı.

Eğitim-Sen İskenderun Şubesinde gerçekleştirilen açıklamayı İskenderun Kadın Platformu adına Av. Arzu Hakan yaptı.

Arzu Hakan, basın açıklamasında şunları söyledi:

“Bugüne kadar yaptığımız eylem ve etkinliklerde kadına yönelik şiddet ve çocuklara yönelik yapılan istismarlara karşı tavrımızı net koyduk. Bizler platform olarak birçok davanın takipçisi olduk ve olmaya devam edeceğiz.

Tüm davalarımızın hukuki desteği gönüllü avukatımız platformumuzun üyesi Av. Mehtap Sert öncülüğünde duyarlı diğer avukatlarda takipçisi olmuştur.

Kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önlemede önemli bir sözleşme olan, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu, Meclisin de onayladığı İstanbul Sözleşmesi bugün neden hedefe koyuluyor?  Tartışmalarla amaçlananın kadınların eşitlik mücadelesine set çekmek ve Türkiye Sözleşme’ye karşı çıkanların kadınların yükselen mücadelesinden korktuklarını düşünüyor ve görüyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sebep olduğu mağduriyetlerin çözümü, kadınların yıllarca mücadele ederek kazandığı hakların her fırsatta geri alınmasıyla değil, toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurulmasıyla sağlanacaktır. Son dönemde kadınların haklarına saldırıları gerçekleştirenlerin, kimi hukuk kurumları ve ilgili Bakanlıklar tarafından yapılan toplantılarda kendilerine yer buluyor olmasını ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin göz ardı edilip konunun doğrudan muhatabı olan kadın örgütlerini dahil etmeksizin atılan adımları kaygı ile karşılıyoruz. Devletin görevi kadınları daha da güçsüzleştirecek, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştirecek ve toplumsal cinsiyete duyarsız düzenlemeler yapmak değil; aksine, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten sosyal politikalar üretmek ve ücretsiz, kaliteli bakım hizmetlerini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktır. Kadınların iş gücü piyasasına katılabilmeleri için ücretsiz, kaliteli bakım evleri ve kreşlerin açılması, kadınların eğitime katılmaları önündeki engellerin kaldırılması, yüksek öğrenim görememiş kadınların da en azından temel gereksinimlerini karşılayabilecekleri ücretli işlerde çalışmalarını sağlayacak kaliteli eğitim ve iş fırsatlarının yaratılması gerekmektedir.

İskenderun kadın platformu olarak dün olduğu bugünde mücadelemize devam edeceğiz kazanılmış haklarımızdan asla taviz vermeyerek yolumuza kadınlar birlikte güçlü şiarıyla devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube