Kadınlar ekmeğini çiçekten çıkarıyor!

Hatay’da girişimci kadınlar, geçimlerini sağlamak için çiçek ekiciliği yapıyor..

GÜLŞAH DÖNMEZ

Ülkemizde işsizliğin giderek arttığı dönemde, insanlar farklı işler yaparak ailelerini geçindirmeye çalışıyor.

Hatay’da girişimci kadınlar, geçimlerini sağlamak için çiçek ekiciliği yapıyor.

Mevsime göre farklı çiçekler ekerek ailesini geçindirmeye çalışan kadın üreticiler, yetiştirdikleri çiçekleri satarak ailelerinin geçimini sağlıyorlar.

Yetiştirdikleri çiçekleri satarak geçimlerini sağlayan kadınlar, “Bu çiçekleri serada yetiştiriyorum. Mevsimi geldiği zaman da saksıya ekiyorum. Ondan sora, el emeğiyle yetiştirdiğimiz çiçekleri satışa sunuyoruz. En çok yetiştirdiğimiz frezya ve gül türü çiçeklerin alıcısı oluyor. Bazen satışımız iyi oluyor ama bazen de neredeyse akşama kadar bir şey satamadan günü bitiriyoruz. Yine çok şükür iş yapıp evimize ekmek götürüyoruz” diye konuştular.

Topladıkları çiçeği kent merkezinde sattıklarını bildiren kadın üreticiler, çiçeğin, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği için geçen yıla oranla daha erken çıktığını belirterek, çiçek sayısının da bu yıl daha fazla olduğunu söylediler.

Çiçekleri demet haline getirerek sattıklarını ifade eden girişimci kadınlar, “Çiçeklerimizin güzel bir kokusu olduğu için alıcısı çok. Satışlardan çok memnunuz. Günlük ekmeğimiz çıkıyor” dediler.

Girişimci kadınların bu çalışma azmini görenler ise hem takdir ediyor hem de iş arayanlara örnek olarak gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube