Kadınlar iş hayatında aktif rol almalıdır!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Kısa adı KAGİD olan Hatay kadın Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tuban Öztürk Güçlü üretim çağında olup bu gücünü ekonomik hayatta kullanamayan kadınların iş hayatında aktif olarak rol almaları gerektiğini söyledi.

Yükseköğrenim görmüş kadınların iş gücüne katılma oranlarında da anlaşılacağı gibi kızların okutulmasının önemli olduğunu aktaran Tuban Öztürk Güçlü ailelere de kız çocuklarını okutmaları çağırısında bulundu.

Kadınların eğitim düzeyinin yükselmesiyle birlikte iş hayatına katılım oranlarının da yükseldiğini tekrar ederek konuşmasını sürdüren Güçlü şöyle devam etti: “Kadınlarımızda eğitim düzeyi yükseldikçe iş gücüne katılım oranları artıyor. Ülkemiz de yükseköğrenim görmüş kadınların iş gücüne katılma oranları yüzde 72’7’dir.  Devlet Personel Başkanlığının verilerine göre kamu kurum ve kuruluşlarında üst düzey yöneticilerde temsil düzeyi ise ne yazık ki oldukça düşük. Erkeklerde bu oran yüzde 62,2 iken kadınlarda ise sadece yüzde 37,98 civarında. Kamu Üniversitelerinde ise kadın öğretim görevlileri oranı 42 civarındadır. Benzer şekilde Hâkim ve Savcılar içerisinde yüzde 31,28’dir” dedi.

KAGİD OLARAK MÜCADELE ETMEYE DEVAM

Tuba Öztürk Güçlü konuşmasının son bölümünde sosyal açıdan elverişli iklime sahip Hatay’ın ekonomik kalkınma açısından daha iyi yerlerde olması için dernek olarak ellerinden gelen çabayı bugüne kadar gösterdiklerini ve göstermeye devam edeceklerini hatırlatarak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ekonomik şartların farklı sektörler açısından elverişli hale gelmesi daha fazla insanın iş hayatında rol almasıyla mümkündür.. Üretme çağında olup bu gücünü ekonomik hayatta kullanamayan kadınlarımızın iş hayatında aktif olarak rol almaları bu açıdan çok önemlidir. KAGİD ailesi olarak bu güne kadar yaptığımız projelerle Hatay kadınlarının iş hayatına atılarak ailesini ve ülkesini kalkındıracak tüm argumanları bir araya getirmekten mutluluk duyduk, ileride de aynı şevkle bu çalışmalarımız arttırarak yapmayı planlayacağız.” Dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube