Kâğıt toplayan çocuklar ihbar ediliyor

SABAHATTİN ATASOY

Antakya’nın en işlek yerlerinde sıklıkla karşılaştığımız kâğıt toplayıcıları, Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile polis ekiplerinin radarına girdi. Gazetemizde sıklıkla işlediğimiz ve okul çağındaki çocukların okul yerine sokak sokak dolaşarak çöplerden kâğıt topladığını haberleştirdiğimiz bu sorunun örnekleri her geçen gün çoğalırken, polis ekiplerinin Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile koordineli olarak ilgili durum hakkında gelen ihbarları değerlendirmeye aldıkları ve konuyu takip ettikleri öğrenildi.

Çöpten kâğıt toplayan çocukları gören vatandaşlar, polislere ihbarda bulunuyorlar. Olay yerine giden polisler ise söz konusu çocukları Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yönlendiriyorlar.

GEREKLİ DENETİMLER YAPILIYOR MU?

Kentin işlek bölgelerinde çocukların gerek dilencilik gerekse kâğıt toplayıcılığı yaptığını ve bunun herkesin gözü önünde gerçekleştiğini dile getiren vatandaşlar ise “Bu konuda ihbara gerek mi var? Her sokakta benzer manzaraları görüyoruz” derken Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görev yapan bir personel ise gazetemize yaptığı açıklamada gerekli denetim ve kontrollerin hem il müdürlüğünce hem de polis ekiplerince yapıldığını ve çocukların dilencilik ve kâğıt toplayıcılığı yapmalarını engellemek için çalıştıklarını söyledi. Kimi zamanlarda ailesine teslim edilen çocukların kısa bir süre sonra benzer faaliyetlerde bulunmaya devam ettiklerini ve bu nedenle konunun takibi aşamasında ister istemez aksaklıklar yaşanabildiğini kaydeden personel, hem dilencilik yapanların hem de çocuk işçilerin Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ve polis ve ekiplerine ihbar edilmesi gerektiğini söyledi.

SURİYELİLER BAŞI ÇEKİYOR

İlimizde yaşanan mülteci akını ile birlikte çocuk işçiliği ve çocuk dilenciliğinin başını Suriyelilerin çektiği görülüyor. Kentin çeşitli bölgelerinde karşılarına çıkan çocuk işçi ve çocuk dilenci görüntülerinin son bulmasını isteyen vatandaşlar ise bu sorunla mücadele için ihbar gelmesini beklemek yerine saha çalışması yapılmasını gerektiğini dile getiriyorlar.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube