Kâğıt ve tepsi kebap İspanya’ya taşındı!

ALİ YOLCU

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil ettiği, kendine has özellikleri ve zengin yemek çeşitliliğine sahip Hatay mutfağı, İspanya’nın Valencia şehrinde düzenlenen ‘Gastoronoma Yemek Festivali’ etkinliğinde tanıtıldı.

Antakya’dan Mirioğlu Kasabı adına Ali Mirioğlu, Lezzet Lokantaları adına Metin Sıkar ve BON Kahvaltılık Cafe adına Lamia Şahin’in Hatay’ı temsilen katıldıkları festivale dünya genelinden çok sayıda firma katıldı.

Festival de Türkiye’nin ve Hatay’ın önde gelen aşçıları, delegelere canlı performansla Türk mutfağına özgü yemeklerden hazırladıkları menülerin tanıtımını yaptı.

Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz et dünyasının usta ismi Ali Mirioğlu, Hatay’ın birbirinden güzel ve lezzetli yemeklerini uluslararası arenada tanıtmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Festival de Hatay mutfağına büyük bir ilgi gösterildiğini söyleyen Ali Mirioğlu, İspanya’da Kâğıt, Kebap, Tepsi Kebap ve Sote et başta olmak üzere toplam 14 yemek ve tatlı çeşidinin dünyanın diğer ülkelerinden festivale katılım gösteren insanlara tanıtıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube