Katliamı yapanlar cezasız bırakılıyor!

Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonu basın açıklaması yaptı

VEYSEL SAVAŞ

Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonu gazetemize açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Adalet mekanizmasının üç sacayağından savunma işine gönül veren biz avukatlar, bugün hayvan hakları savunucusu olarak karşınızda bulunuyoruz. Biz tüm hayvanların haklarının savunucusuyuz ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısındayız. Yıllardan beri yasalarda hayvanı bir eşya olarak görme sorunu bir türlü aşılamayan büyük bir problem olmuştur. Bu probleme bağlı olarak mevcut yasaların hayvan haklarını koruma konusunda yetersiz olduğu su götürmez bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Yasaların koruma mekanizmasının yetersizliği şöyle dursun her geçen gün hayvan katliamları haberleri karşımıza çıkıyor. Fakat ne yazık ki bu katliamları yapanlar ya cezasız kalıyor ya da bir “can”ı acımasızca yok edenler için asla caydırıcı olmayacak cezalara hükmediliyor. Durum böyleyken hayvan hakları alanında acilen “doğru-yeterli-uygulanabilir” yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği açıktır. Sahipli sahipsiz hayvan ayrımı yapılmaksızın, hayvanlara yapılan her ihlali suç olarak tanımlayan ve hürriyeti bağlayıcı cezai yaptırımlar ile desteklenen, kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş etkili bir yasaya ihtiyaç bulunmaktadır. Meclisteki kanun tasarısı her ne kadar önceki uygulamalara kıyasla umut verici olsa da yeterli korumayı içermediğini görüyoruz. “doğru-yeterli-uygulanabilir” yasal düzenlemelerin yapılmasında hukukçular olarak katkı sunmaya hazır olduğumuzu tüm siyasilerin ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Hayvan hakları meselesi siyaset üstü bir mesele, toplumsal bir vicdan meselesidir. Her ne kadar yasa düzenlemesine ihtiyacımız olsa da yasa yetmez, insanların kalbine sevgiyi yasa ile koyamazsınız. Hayvanların “can” olduğunun bilincinde olarak onların toplumun bir parçası olduğunu kabul etmeli, onlarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Toplum olarak insan olarak bize düşen öncelikli görev budur.

Hatay Barosu olarak Hayvan Hakları Komisyonu’nu oluşturmuş bulunmaktayız. Baro ve Komisyon olarak çizdiğimiz yol haritasına göre ilgili bütün kurumlarla irtibat halinde olacak, hayvan hakları ihlallerinin önlenmesi, hayvanların daha iyi şartlarda yaşaması için elimizden geleni yapacağız. Gerek mevcut yasal düzenlemelerle gerekse yapılacak yeni yasal düzenlemelerle bizler tüm hayvanların haklarının savunucusu olmaya ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında durmaya devam edeceğiz.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube