KENDİNİ SEVMEK ne demek?

Kendi özünün onayını önemsemeden başkasının onayını almak için yaşaması insanı mutsuz ve anlamsız bir hayata sürükler.

Doğan Cüceloğlu

Başkalarına HAYIR diyememek önemli bir sorun ve zamanla kişinin yaşamını felç eder. Sıklıkla istemediğiniz şeylere evet derken bulursunuz kendinizi. Dolayısıyla genel olarak istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalırsınız. Zamanla kendinize olan saygınız yok olur. Kısacası, başkalarına evet demek, kendimize hayır demektir. Tersi durumda ise başkalarına her HAYIR dediğimizde kendimize EVET demiş oluyoruz. Evet’in gücünü sıklıkla deneyimleyen insanlar yüksek özsaygıya ve özgüvene sahiptir ve mutlu, sağlıklı, doyumlu ve özgür bir hayat yaşama konusunda daha avantajlı durumda.

Özcesi, gerçek özgürlük HAYIR demek istediğimiz zaman hayır, EVET demek istediğimiz zaman da evet diyebilmektir.

Bu da ancak KENDİNİ SEVMEK paydasını yakalamış olmakla mümkün.

Hayır, diyememek sorunuyla seanslarıma katılan bir danışanımla kendini sevmek ve özsaygıyı yükseltmek üzerinde FARKINDALIK oluştururken bana; “hocam, kendini sevmek ne demek?” diye sordu. Bu soru seanslarımda, seminerlerimde, hatta bireysel sohbetlerde en sık karşılaştığım soruların başında geliyor.

Bana geliş nedenleri ve yaşamlarıyla ilgili oluşturdukları hedefleri ne olursa olsun, danışanlarımla öncelikle KENDİNİ SEVMEK üzerinde çalışırız.

Neden mi? Sevgi mucizeler yaratır. Sevgi en kuvvetli İYİleştiricidir. Sevgi yoğun bir değer bilme duygusudur aynı zamanda. Kendimize saygı duymaktır. Bedenimizin ve zihnimizin yeteneklerinin farkında olmaktır.

Eğer sürekli kendimizi eleştiriyorsak, azarlıyorsak, yargılıyorsak, kendimizi sürekli suçluyorsak, sağlıksız yiyecek ve içecekler tüketiyorsak,, her hangi bir bağımlılık yoluyla bedenimize yada duygusal bağımlılıklarla zihnimize-ruhumuza zarar veriyorsak, bedenimizde ağrılar yaratıyorsak, emeğimizin karşılığı olan hak ettiğimiz ücreti talep edemiyorsak, mutsuz hissettiğimiz yaşam düzenimizi sürdürüyorsak, başkalarının koyduğu kurallarla yönetilen, gelenek görenekler tarafından belirlenen hayatlarda sıkışıp kalmışsak, herhangi bir şekilde kendi iyiliğimizi yadsıyorsak kendimizi yeterince sevmiyoruz demektir.

Danışanıma bunları anlattıktan sonra ona bir el aynası verdim ve gözlerinin içine bakmasını istedim. Birkaç saniye bakabildi ve ağlamaya başladı. Neden ağlıyorsun? Diye sordum. “İlk defa kendime bakıyorum, ilk defa kendimi görüyorum. Bir yabancıya bakıyormuşum gibi hissettim.” Diye cevap verdi.

KENDİNİ SEVMEK yolculuğunda önemli bir adım atmıştı ve ilk kez kendiyle bağ kurmuştu.

Ne büyük bir talihsizlik; kendimizle bağ kurmadan büyüyoruz. İçimize bakmadan, özümüze sormadan, ne istediğimizi bilmeden yaşıyoruz.

Sonra da neden bu kadar hasta ve neden bu kadar mutsuz olduğumuzu merak ediyoruz.

KENDİNİ SEVMEK; aynada gözlerimizin içine baktığımızda gördüğümüz ışıltıdır.

Kendimi ve sizi seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube