‘Kentsel Dönüşüm’de Anadolu’nun şampiyonu HATAY

GÜLŞAH DÖNMEZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğine Hatay, Anadolu Bölgesinde birinci sırada yer aldı. Riskli evini yenilemek isteyen Anadolu şehirleri arasında en çok başvuruyla Hatay ilk sırada yer alırken, Hatay’ı Mardin,  Balıkesir, Çanakkale,  Van, Kocaeli ve Malatya takip ediyor.

Bakanlığa gelen riskli bina başvurularında Anadolu illerinin de kayıtsız kalmadığı ortaya çıktı. Riskli binasından kurtulmak isteyen Anadolu’da en fazla talebi ev ve dükkanla Hatay gerçekleştirdi. Hatay’ı Mardin ve Balıkesir takip etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜME SİGORTA GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde sigorta dönemi ile ilgili açıklamada bulundu.

Kentsel dönüşümde firmalara teknik ve mali kriterler getirildiğini belirten Murat Kurum, “Bu işi yapacak firmaların, bakanlığın belirleyeceği teknik kriterlere, teknik yeterlilik kriterlerine uymaları gerekiyor. Aynı zamanda bu işi yapabileceklerini gösterecek bir tamamlama sigortası veya bakanlığın belirleyeceği teminatları sağlaması gerekiyor. Bu düzenleme ile 2030 yılına kadar dönüştürülmesi gereken yaklaşık 7,5 milyon konutumuz var. Halihazırda 5,5 milyon konutumuz var. Bu konutların dönüşümünde vatandaşların mağduriyetinin önüne geçmeyi istiyoruz. Çünkü kentsel dönüşüm, inşaat sektörü açısından önümüzdeki süreçte çok ciddi potansiyeli olan bir konu. Burada da vatandaşımızın mağdur olmaması için hem teknik hem de mali yeterlilik getiriyoruz. Bu yeterlilikleri sağlayan firmalar, kentsel dönüşümde iş yapabilecekler” dedi.

2019’UN İLK AYLARINDA BAŞLAYACAK

Tasarının Meclis’ten geçtiği zaman teknik ve mali kriterleri belirleyeceklerini vurgulayan Kurum, “2019 yılı ilk aylarında başlatmayı hedefliyoruz. Teklifte müteahhitlerin sınıflandırılması da var. Müteahhitler de yapabilecekleri iş kapasitesine göre hem teknik hem de mali anlamda sınıflandırılacaklar. 10 bin metrekare inşaat yapmış bir firma, yine 10 bin metrekare bir kentsel dönüşüm yapabilecek. Daha önce 10 bin yaptıysa ya da hiçbir kentsel dönüşüm projesi yapmadıysa, bu projeler dahil olmayacaklar” ifadelerini kullandı.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube