KESK: Bu ülkenin yüzde 99’u borçlu değil alacaklıdır

GÜLŞAH DÖNMEZ

SES Hatay Şube Eş Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Meryem Avcı, enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatın her alanını kâbusa çeviren kapsamlı bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldıkların ileri sürdü.

Avcı, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, en yetkili ağızların “kriz” sözcüğünü kullanmaktan özenle kaçınsalar da, krizin anlamının birbiri ardına kapanan dükkânlar, marketlerde sürekli yapılan zamlar, kabaran elektrik-su-doğalgaz faturaları, ödenemeyen borçlar, evlere gelen hacizler, işsizlik, iş cinayetleri olduğuna dikkati çekti.

Krizin anlamının, yaşamı giderek sürdürülemez hale gelmesi olduğunu belirten Avcı, şöyle devam etti:

“Sendikal örgütlenmenin engellendiği, on binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiği, grevlerin yasaklandığı, hak aramanın bastırıldığı bir ortamda elde edilen yüksek kar oranlarını paylaşmayanlar bugün zararlarını ve borçlarını halkın sırtına yıkmaktadır. OHAL uygulamaları, hukuksuzluk ve keyfilik tüm hızıyla devam ediyor. Her güne yeni baskılarla, yeni gözaltı ve tutuklama haberleri ile uyanır hale geldik.

Krizin sorumlusu sosyal hak olarak tanımlanması gereken kamusal hizmetleri, yerli tarımsal üretimi, kentleri, doğayı imha eden politikaları hayata geçirenlerdir. Krizin sorumlusu ülkenin kaynaklarını üretime değil yandaşa, halka değil şatafata, barışa değil savaşa kullanan siyasi iktidardır. Bu ülkenin yüzde 99’u borçlu değil alacaklıdır. Çünkü ekonomik büyüme söz konusu iken, bu ülkenin işçileri, kamu çalışanları, tüm emekçileri yoksullaşmayla, gelir dağılımı ve vergi adaletsizliğiyle, iş cinayetleriyle, eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamusal hizmetlerin ticarileşmesiyle, fabrikalarımızın satılmasıyla büyük bedeller ödemiştir.

Bizler biliyoruz ki işsizlik, zamlar, yoksulluk kader değildir ve toplumun emeğiyle geçinen çoğunluğunu koruyan, kamucu/halkçı politikalar hem mümkün hem de zorunludur. Bizler Emek ve Demokrasi Platformu oluşturan kurumlar olarak “Krizin bedelini ödemeyeceğiz, krizde yüzde 1 değil, yüzde 99 korunsun” talebiyle ortak bir mücadeleyi örgütleyeceğimizi, bu talep etrafında buluşabilecek herkesi, emeğin savunması için omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz. Mücadele programımızın ilk ayağı olarak 1 Aralık Cumartesi günü köprü başında basın açıklaması yapılacaktır.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube