Kimi oyun oynuyor, kimi gazete okuyor!

ALİ YOLCU

2000’li yıllarda 20 civarında Demir ustası Antakya Demirciler Çarşısında faaliyet gösteriyor ve çekiç sesleriyle çarşı inliyordu. Bugün bu sayı 6’ya indi. Mesleği öğretecek çırak bulamayan Demir ustaları en fazla 10 yıla kadar Antakya’da Demir ustası kalmayacağını ve mesleğin tarih sayfalarına gömüleceğini söylediler.

Antakya Demirciler ve Bıçakçılar Odası Başkanı Fahrettin Kelahmetoğlu ile Başkan yardımcısı Davut Karataş, her geçen gün azalan iş ve azalan usta sayısının yakın bir gelecekte Demircilik mesleğinin bitmesine neden olacağını söylediler.

Bugüne kadar verdikleri sayısız demeç ve yaptıkları görüşmelerde bunu çok sık dile getirdiklerini belirten her iki isim Kelahmetoğlu ve Karataş, “Artık bu cümleleri kurmaktan bıktık. Bu meslek Antakya’nın tarihini yansıtıyor. Teşvik edilmesi gerekiyor. Ancak kimse bu talebimizi bugüne kadar ciddiye almadı. 2000’li yıllarda 20 civarında demirci esnafı vardı. Bu sayı her geçen gün azaldı ve bugün itibariyle tüm Antakya’da sadece 6 usta kaldık. Böyle giderse 10, bilemediniz 15 yıl içinde mesleği artık müze tezgâhlarında göreceksiniz” dediler.

İşsizlik nedeniyle gün boyu oturduklarını söyleyen Demirci ustaları ise “Kimimiz gazete okuyor, kimimiz çay kahve içiyor gördüğünüz gibi kimimiz ise masa başında toplanmış kâğıt ve taş oyunları oynayarak zaman kaybediyoruz” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube