Kırıkhan’da ‘Arıtma Tesisi’ hizmete açıldı

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), “Sağlıklı Yaşam ve Temiz Çevre” anlayışıyla Hatay’a kazandırdığı 9 yeni atık su arıtma tesisinden biri olan Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi’ni gerçekleştirdiği açılışla Kırıkhanlıların hizmetine sundu.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından İller Bankası A.Ş. aracılığıyla temin edilen 16 Milyon 300 Bin TL tutarındaki kredi ile yapımı tamamlanan Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi, düzenlenen açılış töreniyle halkın hizmetine sunuldu.

Uzun havalandırmalı aktif çamur prensibiyle çalışmakta olan tesis, günde 18.000 M3 (208 lt/sn) atıksu arıtımı yapmakta olup %90 verim ile arıtılarak Asi Nehrine dökülen Karasu Deresine deşarj sağlamaktadır.

Tesis açılışına Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Millet İttifakı Kırıkhan Belediye Başkan Adayı Erhan Yavuz Yılmaz, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, “Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisimiz Japonya Uluslararası iş birliği ajansı (JİCA) tarafından İller Bankası aracılığıyla temin edilen krediden karşılanmak suretiyle genel müdürlüğümüzce ihalesi yapılmış yalçın yapı ve çise mühendislik iş ortaklığınca yürütülerek tesisimiz 25.10.2018 tarihinde işletmeye açılmıştır. Yapım aşamasında Suriyelilerden kaynaklı nüfus artışını göz önüne alınarak ikinci kademesi ile birlikte yapılmış olup uzun havalandırmalı aktif çamur prensibi ile yapılan tesisimiz 16 milyon 300 bin TL’ye mal olmuştur. Tesisimizin kapasitesi 18 bin m3 gün 208 litre bölü saniyeye arıtmaktadır. Ve %90 verimlilik alınarak arıtılmış su karasu deresine deşarj edilmektedir” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube