Kirlilikte Hatay ilk 10’da!

Rapora göre Türkiye’nin en kirli ili İstanbul olurken ikinciliği Ankara üçüncülüğü Adana aldı. Adana’yı Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ ve Hatay izledi.

VEYSEL SAVAŞ

Hava kirliliğinde de tıpkı ihracat rakamlarında olduğu gibi ilk 10 il arasına oturan Hatay’da akşamları nefes almak bile zorlaştı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odasının Hava kirliliği Raporuna göre Havası en kirli ilk on il arasında ne yazık ki Hatay’da var.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) hava kirliliğini ölçmek için kullandığı PM10 parametresine göre ölçümleri düzenli yapılan PM10 DSÖ sınır değerini aşan iller arasında Hatay ili ilk on il arasında onuncu sıradan yer aldı.

Yayınlanan son rapora göre; Türkiye’nin en kirli ili İstanbul olurken ikinciliği Ankara üçüncülüğü Adana aldı. Adana’yı Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ ve Hatay izledi.

Raporu açıklayan TMMOB Çevre ve Mühendisleri Odası, temel kirlilik sebebinin ısınmak için kullanılan kalitesiz kömür olduğunu bildirdi.

Vatandaşlara göre; AKSAGAZ firmasının yürüttüğü çalışmalarda ağır kalması ve halen Hatay’ın büyük bir bölümünde Doğal Gaz olmaması hava kirliliğinin had safhaya ulaşmasına neden oldu. Antakya ve Defne ilçelerinde yapılaşmanın az olduğu gece kondu tipi mahallelere Doğal Gaz verildiğini ancak kentleşmenin gelişmiş olduğu yerleşim birimlerinin bu çalışmadan mahrum bırakıldığını aktaran vatandaşlar, bu durumun hava kirliliğine sebep olduğunu söylediler.

Öte yandan Hava kirliliğini gündemine alan Hatay Kent Konseyi ise hava kirliliğinin üst solunum yolu enfeksiyonu başta olmak üzere bronşit, zatürre ve akciğer kanseri gibi önemli hastalıkları tetiklediğini açıkladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube