Kırmızı yerine beyaz tüketin!

ALİ YOLCU

Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu Antakyalıların kırmız et yerine beyaz ete yönelmelerini sağlıkları açısından önemli hem de daha ucuz olduğunu söyledi. Kış mevsiminde bol bol balık tüketilmesini isteyen Yahya Hamurcu, Türkiye’nin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğunu hatırlatarak, “Balık çok. Hatay’dan Balıkçılar Çarşısına taşınan balıklar yanı sıra Türkiye’nin farklı noktalarından getirilen balıklar var. Fiyatları da bu mevsimde oldukça uygun.. Bol bol tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Benzer şekilde Tavuk etini de öneriyoruz” dedi.

Günde ortalama olarak 5 ton balığın tüketildiği Antakya’nın diğer yerleşim birimlerine göre daha az balık tükettiğini aktaran Balıkçı esnafı ise sorunun biraz da hayat pahalılığından kaynaklandığını ileri sürdüler.

Geride bıraktığımız yıllarda Antakya Balıkçılar çarşısına günde 7 ile 10 ton arasında balık getirildiğini ve tamamının satıldığın hatırlatan bir esnaf, “Bugün nüfus daha da artış göstermesine rağmen balık satışlarımız günde 5 ton civarına düştü” dedi.

Bu arada Antakya Balıkçılar Çarşısında kilogramı 10 liraya kadar düşen Hamsi en çok tüketilen balık çeşitleri arasında yer aldı. Hamsi Balığının Sazan takip ediyor ve Sazan’ın kilogramı ise 8 ile 12 lira arasında değişiyor. Mercan, Çupra ve Levrek 20 ile 30 liradan tezgâhlarda alıcı buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube