Kış dondurması; Karsambaç

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde yağan yoğun kar yağışının ardından bazı vatandaşlar ‘kardan dondurma’ yapmayı da ihmal etmediler.

Vatandaşlar, gazetemiz muhabirine kar yağışını değerlendirdiklerini ifade ederek, “Evde kardan dondurma yapmak, karlı bir günü evde değerlendirmek için mükemmel bir yol olabilir. Böyle günlerde kar dondurması ile kendinize ve sevdiklerinize gerçek bir ziyafet yaşatabilirsiniz. Bir nevi kar yağmasını çocuğunuzla birlikte kutlamanın en güzel ve en leziz yollarından biridir. Çocuğunuz dışarıda karın eğlencesini yaşadıktan sonra beraber temiz kar toplayarak bu lezzetli tatlının yapımına ortak da edebilirsiniz” diye konuştular.

Özellikle Hatay’da yaşayanların kara hasret kaldıklarını belirten vatandaşlar, “Bu sebeple senenin birkaç gününde beyaz örtü ile buluşmak her yaş gurubunda farklı hissiyatlar oluşturur. Kimi için kartopu, kimi için kardan adam, kimi için paha biçilemez bir manzara, kimi içinse sıcak bir yudum kahvenin yareni. Geleneksel lezzetlere önem veren ve tarihi nüfus edenler içinse karsambaç demektir. Pekmez ve kar keyfini yaşayanlar bilir bu enfes lezzeti. Kışın dondurma yenmez sözüne alışkın olanlar içinse bu özlem ilginç gelebilir. Ancak bir tabak dolusu tertemiz bembeyaz karın üstüne pekmez dökülerek yapılan bu lezzet aynı zamanda ilk dondurmadır. Sağlıklıdır, hastalıklardan korur” diye konuştular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube