Kış mevsiminin korkulu rüyası!

Hatay’da hava kirliliğinin önüne geçilmesi için yetkili birimlerin özellikle filtreleme denetimlerini sıklaştırılması isteniyor..

METİN DİNGİL

Hatay’da hava kirliliğinin önüne geçilmesi için yetkili birimlerin özellikle filtreleme denetimlerini sıklaştırılması istendi.

Hataylıların bu yöndeki taleplerini haklı çıkaracak görüntüler ise gazete sayfalarını süslemeye başladı. Antakya kent merkezi başta olmak üzere birçok noktada karşımıza çıkan hava kirliliği manzaralarını değerlendiren vatandaşlar, “Doğal Gaz konusunda istenilen mesafe alınamayınca Antakya ve özellikle Defne’de birçok konutta halen kömür yakılmasına neden oluyor. Kara kömürün havanın bir numaraları düşmanı olduğu biliniyor. Denetim mekanizması zayıf çalışınca da sonuç alınamıyor. Zaten piyasada ki en kötü kömürü de Hatay Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının dağıttığı biliniyor” dediler.

Daha temiz bir Kış mevsimi için kontrollerin artırılmasını talep eden vatandaşlar, “Çevre yerleşim birimlerinde yer alan küçük çaplı fabrikalar yanı sıra Fırın, Ekmek fabrikası ve derici sektöründe yer alan işletmelerin bacalarına filtre takılmasını istediler.

Kısa adı (DSÖ) olan Dünya Sağlık Örgütünün üzerinde hassasiyetle durduğu hava kirliğinin üst boyutlara ulaştığını belirten Hataylılar özellikle akşam saatlerinde gökyüzünü saran tabakaya dikkat tektiler.

Öte yandan uzmanlar hava kirliliğine neden olan en önemli etmenlerin, hatalı kömür yakılması başta olmak üzere bacaların zamanında temizlenmemesi, filtre kullanılmaması, denetimlerin yetersizliği olarak sıraladılar.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube