Kitap fuarının konukları

Anadolu’nun TÜYAP’ı kabul edilen Bartın Kitap Fuarı 11. kez yine güzelliklere ev sahipliği yaptı. Ülkemizin ünlü yazar, şair, ressam, bilim insanlarıyla daha bir güzelleşti. Belediyenin etkinliğine başta valilik olmak üzere emniyet müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğüyle birlikte birçok resmi kuruluş sahiplendi. Halkın katılımının yoğun olduğu kitap fuarına okullar da öğrenci göndererek destek verdiler.

15-20 Kasım 2007 günleri arasındaki fuarda ilk gün Hasan Bayrı Şiir Yarışmasında ödül alanlara ödülleri verildi. Batın Valisi İsa Küçük, kitap fuarları okuyucularla yaşar. Bartın’da bu potansiyelin olması sevindirici bir şey. Ben, tüm Bartın halkını kitap fuarına davet ediyorum. Fuarımız tüm halkımıza hayırlı olsun, dedi. DSP Genel başkanı Zeki Sezer de, Anadolu’nun aydınlık yüzü Bartın’da olmaktan çok mutluyum. Böyle bir güzelliği halkımıza sunanlara teşekkür ediyorum, dedi. Konuşmaların ardından şiir yarışmasında ödül alanlara ödülleri verildi.

Kitap fuarının onur konuğu seçilen Yazar Ayşe Kulin, Ressam Cemil Eren’e ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından kokteyl verildi.

Bu yılki kitap fuarına Ayşe Kulin, Yelda Baler, Savaş Ünlü, Cemil Eren, Işık Kansu, Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Prof. Dr. Kadir Erdin, Prof. Dr. Metin Sarıbaş, Orkun Uçar, Saygın Ersin, Burak Turan, Ümit Sarıaslan, Servet Sarıaslan, Ayşe Kilimci, Prof. Dr. Kemal Kocabaş katıldılar.

Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya fuar süresince Bartın’daydı. Yapılan etkinliklere katılan Yalçınkaya, fuarın benimsenmesinde katkısı olan belediye başkanı olarak belleklerde büyük izler bırakmıştı. Kitap fuarı süresince Bartın’da olması gerek halk, gerekse gelen konuklar tarafından ilgiyle karşılandı.

Bartın Valisi İsa Küçük ve Emine Küçük,  fuar için gelen sanatçılarla yemeğe katıldılar. Fırsat buldukça da söyleşileri dinlediler. Bartın Emniyet Müdürü Mesut İnce sanatçılara bir kahvaltı verdi. Kahvaltıya Vali İsa Küçük, Belediye Başkanı Ahmet Altıntel ve eşleri katıldı. Emniyet Müdürü Mesut İnce, gelen konukları polis evinde konuk ederek takdir topladı.

Dolu dolu geçen etkinliklerde eğitimden siyasete pek çok konu masaya yatırıldı. Ayşe Kulin’in söyleşisinde salon ağzına dek doluydu. Söyleşi ilgiyle izlendi. Yelda Baler’in Dokunduğum Anadolu konulu slayt gösterisi izlenmeye değerdi. Savaş Ünlü’nün katılımıyla gerçekleştirilen yatılı bölge okullarındaki söyleşilerde tüm öğrenciler çok mutlu oldular. Kumluca YİBO’daki söyleşi ve kitap dağıtımına Bartın Belediye Başkanı Ahmet Altıntel de katıldı. Ücretsiz kitap dağıtılan söyleşilerde çocukların mutluluğu gözlerden kaçmadı.

Ayşe Kulin’in konuşmasında izleyicilerin çoğu ayakta kalma pahasına da olsa koca salonu doldurdular. Öğrencilerin, gençlerin çoğunlukta olduğu gözden kaçmadı. İlginç sorular sorarak söyleşiye de katıldılar.

Kitap fuarının onur konukları Ayşe Kulin ve Cemil Eren fuar süresince Bartın’daydılar. Cemil Eren’in resim sergisinin açılışı Bartın Valisi İsa Küçük tarafından yapıldı. Ak saçlı Cemil Eren’in heyecanı heyecanı görülmeye değerdi. Balık ve Deniz ağırlıklı sergi ilgiyle izlendi. Fuar her zaman olduğu gibi belleklerde güzel, unutulmaz anılar bırakarak sona erdiğinde ayrılığın buruk acısı gönüllerde yerini almıştı.

Fuarın bu yıl da yorulan, koşturanları başta Sevgi Salcı olmak üzere Altan Işık, Noyan dostlardı. Gelecek yıl görüşmek üzere denirken konukların ayrılış hüznünün sarmalında oldukları gözlerden kaçmıyordu…

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube