KOAH’da balon tedavisi!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada ve Türkiye’de en sık görülen 4. hastalık durumunda.

2020 yılında bu sıralamada 3’üncü sıraya düşmesinin öngörüldüğünü belirten Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, yapmış olduğu açıklamada, erken tanı ve uygun tedavi ile KOAH hastalığının seyrinin düzeltilip ilerlemesinin durdurabildiğini söyledi.

Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, gazetemiz muhabirine şöyle konuştu:

“MKÜ Araştırma Hastanesinde ilk deva Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Türkiye de 2. Ortadoğu’da yani Hatay da ilk defa hastanemizde yapmış bulunmaktayız. Özellikler sigara içen erkeklerde ve son zamanlarda bayanlarında çok sigara içmesi oranında rastladığımız (KOAH) hastalarını tedavi etmekteyiz.  Ortadoğu bölgesinde bir ilk olarak 69 yaşındaki Mehmet Dağı hastamıza KOAH da balon tedavisini uyguladık. Sigara içme sonucunda veya çevresel faktörlerde genetik faktörler sonrasında özellikle akciğerdeki boroş dallarında giden koplet hücreleri dediğimiz hücrelerde sekresyonların artması bunlarda ödem şişkinlik olması sonrasında soluk borusunda ciddi anlamda daralmalar meydana geliyor. Sekrasyonların balgamın atılmasında da bu hastalar problem yaşamaktadır. Yaptığımız işlemle balon tedavi ile tek tek daralan balgam biriken bölgeleri teker teker temizleyerek daralan bölgeleri de açmaktayız. Şuan ki, hastada da yaptığımız gibi ilk geldiklerinde oksijen seviyeleri çok düşüktü. Sırt üstü yatmakta zorlanıyordu, tedavi sonrasında hem oksijen seviyelerinde yükselme hem de yaşam konforlarında artma meydana geldi. Günlük hayatlarını bile zorluk içerisinde nefes nefese kalan bu hastalar geçirmekteyken, tedavi sonrasında normal yaşantılarına devam edebiliyor. Bölgemizde ilk olma münasebetiyle bu konuyu duyurmak istedik.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube